arama

Emeklilik Maaşımı Nasıl Arttırabilirim?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Öncelikli olarak emeklilik planlarınızı son 1-2 yıl içerisine bırakmamanızı önermekteyiz.  Belki de çok zor bir süreç olacak ama minimum 8 yıl öncesinden emekliliğe dair planlarınızı yapmalısınız. Bu plan dahilinde emekli olduğunuz zaman alacağınız maaşa da aslında yön vermektedir. Bilinmesi gerekenler arasında şu vardır ki; emeklilik maaşı hesaplanırken çalışma dönemlerinizdeki kazançlara bakılmaktadır. Siz 8 yıl öncesinden alacağınız kazancı yüksek tutarsanız emekli maaşınız da bir hayli artmış olacaktır.

Prim gününüzün çok olması ya da çok çalışmanız emeklilik maaşınızda bir etki göstermemektedir. Hatta öyle bir örnek söyleyebiliriz ki; prim günü az olan bir kişi prim günü daha çok olan kişiden daha fazla maaş alabilmektedir. Brüt maaşın etkili olduğu düşünülürse eğer minimum 3 bin TL brüt maaş almanız gerekmektedir. Birden fazla yerde çalışmanız demek emekli maaşınızın artması anlamına da gelmektedir.

En son hangi işyerinde çalıştıysanız son 3.5 yılınız emeklilik hesaplamalarınız SSK şartlarına göre hesap edilmektedir.

Birçok kişi Bağkur mu yoksa SGK’dan mı emekli olsam hagisi mantıklı diye düşünmektedir. Ancak SGK’dan emekli olmanın daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.  SGK’dan emekli olma imkanınız varsa eğer; Tarım SSK, isteğe bağlı SSK, Tarım Bağkur gibi ihtimallerini dışarda tutmanız önerilir.

Yukarıdaki maddeleri kendinize göre uyarlamanız hatta bir SGK danışmanından da bilgi alarak emeklilik maaşımı nasıl arttırabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.