arama

Engelli Bireylerin Pasaport Fiyatları Engelsiz Bireylerle Aynı mı?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Ülkemizde bulunan engelli vatandaşlarımızın sayıları önemsenmeyecek kadar fazladır.
Fakat engelli bireylerimize, engelsiz bir hayat sunmak bizim üzerimize düşen görevlerdendir.
Engelsiz bireylere verilen haklardan engelli bireylerimiz de faydalanır. Hiç bir şekilde ayrım gözetilemez. Aynı Yurt dışı hakkı gibi düşünülebilir. Birçok engelli vatandaşımızın merak konularından birisi de, engelli pasaport fiyatlarında kendilerine herhangi bir ayrıcalık tanınıp tanınmaması. Sağlıklı bireyler için bu fiyatlandırmaya engelli bireyler de tabi tutulmuştur. Tanınan ayrıcalıklardan bir tanesi, eğer ikamet ettikleri yerde bulunan emniyet müdürlüklerine gelmelerini engelleyecek bir durum varsa, engellinin anne ve babası onların yerine gelerek pasaport işlerini halledebilirler.

Engellilere Özel Pasaport Türü Var Mı?

Normal şartlarda engellilere özel pasaport türleri vardır. Fakat uygulama esnasına gelince engelli vatandaşlarımızın da engelsiz bireylerin kullandığı pasaport türünü kullandıklarını görüyoruz.

Engelli Bireyler İçin Pasaport Fiyatlarında Bir Düzenleme Yapılanması Var Mı?

Günümüz şartlarına baktığımız zaman engelli bireylerimizin kullandığı pasaport fiyatlarında bir yapılanması söz konusu değildir. Fakat bu konu hakkında yetkili bireylerin çalışma içinde oldukları ve çalışmaların uygulamaya koyulmasına az kalındığı söylentiler arasındadır. Yapılan yalan yanlış haberler sebebiyle engelli vatandaşlarımız umutsuzluğa kapılmaktadırlar. Önümüzde ki günlerde engelli pasaport fiyatlarında, engellilere göre indirim yapılması için engelli vatandaşlarımız umutla ve merakla beklemektedirler. Tabi ki sırf engelli vatandaşlarımıza indirim yapılacak diye sağlıklı bireylerinde kendini engelli gibi gösterip bu imkandan yararlanmasına fırsat verilmemesi de gerekir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.