arama

Esnaf Ahilik Sandığı Kurulması Ve Esnafa İşsizlik Maaşı Ödenmesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Esnaf Ahilik Sandığı Kurulması Ve Esnafa İşsizlik Maaşı Ödenmesi

Ahilik Osmanlı Devleti zamanında Anadolu da yaşayan halkın ticaret, ekonomi, sanat gibi çeşitli meslek gruplarında yetiştirilmelerini sağlayan, hem ahlaki yönden hem de çalışma hayatlarında iyi insan rolünü esas alarak düzenleyen bir örgüttür. Kurucusu Ahi Evran’dır. Kendi kural ve kuralları vardır. Günümüz esnaf odalarına benzer bir işlevi vardır.

Düzenleme

Esnafı iflas etmesi ya da iş yerini kapatması halinde işsizlik maaşı ödenmesini kapsayan esnaf ahilik sandığı yaklaşık olarak iki milyon vatandaşa bin 422 ₺ ye kadar maaş verilecek.

1.9 Milyon Sigortalı Vatandaşı Kapsıyor

İş yerini kapatan ya da kapatmak zorunda kalan esnafa kayıplarını telafi etmek üzere Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasında ilgili kanun kapsamı ile 4/B sigorta kapsamında olan 1.9 milyon sigortalı vatandaşımız yararlanabilecek.

Devlet Destek Verecek

Her ay prime esas kazancı üzerinden yüzde iki oranında prim ödeyecek olan esnafa devlet yüzde bir oranında yardım edecek. Sandığa ödenecek tutar asgari ücretin yüzde 3′ ü kadar olacak. Yani vatandaşlar bunun 35 ₺’sini devlet işe 18 ₺’sini ödeyecek. Sandık bütçe kapsamı dışında tutulacak. Gelirlerden vergi kesintileri hariç bir tutar yapılmayacak.

Zorunlu Olacak

Esnaf Ahilik Sandığı zorunlu olacak. Yapılan düzenleme ile yürürlüğe girdiği andan itibaren yaptırmak zorunlu olacak.

Nasıl Olacak

Esnaf iflas ederse ya da iş yerini kapattığında sigortası sona ererse sigortanın sona erdiği tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sigortası kapsamına girmeye hak kazanacak ve o tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sigortası ödenecek.

Bin 422 ₺ Maaş

Esnaf Ahilik Sandığı kapsamına giren vatandaşlar bin 422 ₺ maaş alacaklar. Esnaf Ahilik Sandığı ödemesi aldığı sürece sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. İş yerini tekrar kurana kadar bu maaş geçerli olacak.