arama

Esnek Çalışma ve Sigortalılık , Kısmi Süreli Çalışanların Sigortalılıkları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Yasal düzenleme ile birlikte ilk kez, bireylerin hizmet akdi doğrultusunda çalışmakla birlikte, 5857 sayılı iş yasal düzenlemesinin 12 ve 13 maddeleri gereğince kısmi süreçli yada çağrı üzerine çalışan bireyler ile, ev aktivitelerinde ay içerisinde 30 günden düşük miktardan çalışanların sigortalı bireylerin, ay içerisinde kısmi olarak çalıştığı toplam süreçlerin 7,5 saate bölünmesi neticesinde ortaya çıkan süreçlerin sigortalı olarak çalışanlara hizmet kapsamında mal edilmesi olanağı sunmuştur.

Bu sayede, bu kapsam içerisinde çalışan bireylerin de genel sağlık sigortası primi kapsamına dahil olunacak ve o ay içerisinde eksik kalan primlerin genel sağlık sigortası primi doğrultusunda tamamlandırılması yasal olarak zorunlu olacağı kanun maddesinde yer almaktadır. Diğer bir deyişle, bu duruma maruz kalan bireylerin o ay içerisinde genel sağlık sigortasından tam anlamı ile faydalanması söz konusu olamayacağını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kısmi Süreli (Part-Time) Çalışma Nedir?

Yasal kanun ile birlikte uygulanan sigortalı çalışma türleri arasında yer alan ve ülkemizde ciddi anlamda faydalanılmasına rağmen halen hakkında detaylı bilgilerin söz konusu olunamadığı kısmi süreçli yada diğer bir adıyla part-time çalışma, çalışanın normal haftalık çalışma sürecinin, tam süreçli iş sözleşmesi doğrultusunda çalışana oranla ciddi düzeyde daha düşük olarak belirlenmesi durumunda kısmi sözleşme yani kısmi süreçli çalışma sistemi söz konusu olmaktadır.

Daha çok Avrupa ülkelerinde yaygın olan, ancak yoğun talep üzerine ülkemizde de çıkarılan kanun maddesi ile birlikte uygulanmaya başlanan kısmi süreli çalışma sistemi, İş Kanunu doğrultusunda gerçekleştirilen tanımlamada sürecin tam olarak belirlenmesinin söz konusu olmamasına karşın, Çalışma Süreleri Yönetmenliğinde yer alan 6. madde doğrultusunda haftanın normal çalışma süresinin 2/3 düzeyine kadar gerçekleştirilen çalışmalar şeklinde belirtilmiştir. Bu bakımdan, normal çalışma zaman dilimlerinin aksi dile getirilmediği sürece 45 saat olması sebebiyle, doğal olarak kısmi süreçli çalışma sisteminin ise haftalık olarak 30 saat olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ancak, bireyler ile gerçekleştirilen sözleşme doğrultusunda 45 saatin altında belirlenmiş haftalık çalışma zaman dilimlerinde doğal olarak 2/3 düzeyinde kısmi çalışma süreci belirlenmesi söz konusu olmaktadır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.