arama

Evde El Sanatları İle Uğraşan Kadınların Sigortalılığı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • E-sgk
 • 1 Star
  Loading...

Dışarından çalışan almamak ve evde icra ettiği el sanatları işin endüstriyel bir mesleğe dönüştürmemek koşulu ile, ev ortamında, havlu, kilim, hediyelik eşya, çeyiz ürünleri, takı tasarım ürünleri, kozmetik ürünleri, tekstil ürünleri, güzellik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, züccaciye ürünleri gibi el sanatları ile uğraşan kadınların bu vesile ile doğrudan isteğe bağlı sigortalı kapsamında yer aldığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bu sebeple de, başvurularını bağlı bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu şubesi üzerinden gerçekleştirerek isteğe bağlı sigorta dahilinde yer almaları gerekmektedir. Ayrıca, isteğe bağlı sigortalılık durumunun yeni düzenleme ile birlikte yeni 4B sigorta kolu ismi üzerinden geçmesi sebebiyle emeklilik koşullarının da bu sayede 4B sigorta kolu yada diğer bir ismi ile Bağ-Kur üzerinden sağlandığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Evde El Sanatları İle Uğraşan Kadınların İsteğe Bağlı Sigortalılık Hizmetinden Faydalanabilmesi İçin Taşıması Gereken Şartlar Şunlardır;

 • Ev ortamında kendi işinde çalışmak
 • Ticari tarımsal yada mesleki icraatlar sebebiyle Gelir Vergisine tabi olmama koşullarına sahip olmak ve aynı şekilde yerine getirmek
 • Herhangi bir işverene iş sözleşmesi bünyesinde yer almaksızın, ev ortamındaki el sanatlarını işini devamlı ve kazanç sunacak düzeyde icra etmek gibi koşulların sağlanması gerekmektedir.

Evde El Sanatları İle Uğraşan Kadınların İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Prim Hesaplama İşlemi İse Şu Şekilde Söz Konusu Olmaktadır;

2011 yılı açısından ödenmesi gereken primin günlük olarak ödenen asgari miktarın 18 katı kadarı olduğunu belirterek, yasal vergiden muaf olarak evde el işleri ile ilgilenen kadınların söz konusu prime esas kaydıyla alt ve üst sınırı aralığında bulunması koşulu ile doğrudan kendi taraflarınca belirlenen gelirin %32 oranında prim olarak ödenmesi söz konusu olmaktadır.

Ödenmesi söz konusu olan prim miktarının %20’lik kısmının malullük, ölüm ve yaşlılık sigortaları ve geriye kalan ‘lik kısmın ise genel sağlık sigortası primi olduğunu ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Ek olarak, 2018 yılı esas alınarak yasal olarak gerçekleştirilen düzenlemede isteğe bağlı sigortalılık hizmetinde prim ödemelerine göre, ev hanımlarının isteğe bağlı 4B sigorta kolu yada diğer bir ismi ile Bağ-Kur sigorta primi ise, 541, 20 tl üzerinden hesaplanmıştır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.