arama

Geçici Personel

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Geçici personel işçi sayılmaz. Devlet tarafından belirlenen işlerde belirli süre için çalışan işçiler 4C kapsamı içinde kabul edilir. Devlet belli sayıdaki işçiyi bu kapsam dahilinde belli bir ücretle çalıştırır. Mevsimlik işçiler bu kapsamdadır. Bunlar sözleşme ile çalışan personeldir.

Kamu veya özel sektörde işveren tarafından sözleşmeleri fes edilinceye kadar çalışırlar ve başka bir kuruma nakledilmeleri söz konusu değildir. Sözleşmeli çalışanların çalıştıkları süre emeklilik sürelerinden düşülür ve emeklilik hakkı kazanıncaya kadar çalışmaya devam edebilirler.  Yapışan son açıklamalar 4C kadrosunda çalışan personelin 4B kadrosuna geçirileceği yönünde olmuştur.

4B Kadrosu

4B kadrosu, kariyer meslek olarak bilinen gurupların dışında kalan meslekleri kapsar. Örneğin sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri, mühendisler ve benzeri çalışanlar 4B kadrosu dahilindedir. Bu kadrolara ilk atanacak personelin, atanabilmesi için öncelikle KPSS başvurusu yapıp sınava girmesi gerekmektedir. Bu personelin aldıkları sonuç ve mesleklerine göre bilgisayar ortamında yerleştirilmesi söz konusudur.

4C kadrosuna dahil olan çalışanların 4B kadrosuna geçirileceği açıklanınca akıllarda soru işareti oluşmuştur. Zira 4B kadrosuna sınavla girilmektedir. Bu şartlar altında 4C kadrosunda çalışanlar da sınava tabi tutulacaktır. Ancak bu sınavda gösterecekleri başarı doğrultusunda 4B kadrosuna geçebilecektir. Bu durum sözleşmeli çalışmak durumda kalan ve kadrolu olmak isteyen taşeron işçiler için tedirgin edici olmuştur. Her ne kadar kolay bir sınav olduğu açıklansa da, duyumlar 4C çalışanlarının bunu pek müjde olarak algılamadığı yönündedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.