arama

Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar, GSS Aylık Ne Kadar?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilinmeyenleri, yanlış bilgileri ve bu sigorta kapsamında kimlerin yer aldığını belirtelim.

İnsan çalışma hayatında herhangi bir işte çalışıyorsa SSK, eğer iş yeri var ise BAĞ-KUR eğer devlet statüsünde çalışıyorsa Emekli Sandığı’na mensup oluyor ve sağlık hizmetlerini bu kurumlar aracılığı ile alıyor. Ancak devlette veya herhangi bir işte çalışamayan ve iş yeri olmayanlar için 1990 sonları ve 2000’li yılların başında geliri olmayan vatandaşlar için kaymakamlık gözetiminde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurumunun sağladığı yeşil kart modeli devreye sokuldu. 2006 sonu 2007 yılı başında ise tüm kurumlar birleştirilmek üzere tüm kurumları birleştirerek SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kurularak tek çatı altında toplandı.

2012 yılında çıkartılan kanunla Türkiye sınırları içerisinde yaşayan tüm Türk vatandaşlarını GSS(Genel Sağlık Sigortası) kapsamına alındı. Bu kapsama alınama ise şarta bağlanarak çalışamayan vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin yapmış olduğu gelir testi ile eğer belirlenen kıstaslar üstünde ise belirlenen miktarda ücret ödeme yükümlülüğü getirildi. Ancak belirlenen kıstaslar altında ise primini devlet karşılamak ve tüm sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlandı.

Eğer herhangi bir iş yerinde çalışıyorsanız primlerinizi çalışmış olduğunuz iş yeri yatırmak zorundadır. Bu durumda hem kendisi hem bakmakla yükümlü olduğu bireyler faydalanmaktadır. Ancak GSS’de primler faydalanan kişi tarafından yapılmaktadır. Ancak diğer aile fertleri için ücret ödenmemektedir.

Gelir Testi Nedir, Nerede Yaptırılır?

Genel Sağlık Sigortası’nın en çok kafa karıştıran ve soruya neden olan kısım ise çalışmayanlarla ilgilidir. Çalışmayan kişiler sistemin içinde yer alıp sağlık hizmetinden faydalanmak istiyor ise primlerini SGK’ya kendisi yatırmaktadır. Ödenecek primin belirlenmesi için gelir tespiti yapılması zorunludur. Bu tespiti ikamet edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır.

Bu teste aile içerisinde tüm bireyler dikkate alınarak yapılır. Anne, baba çocuk eğer öğrenim için şehir dışında bulunan çocuk var ise o da dahil edilmektedir.

GSS Aylık Ücret Nedir?

2012 yılında çıkan kanunla Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış yaklaşık olan 5 yıllık bir borç ortaya çıkmaktadır. Bu da ortalama olarak 20 Bin TL’lik bir borç yapmaktadır. Aylık olarak 53,33 TL ve 3360 TL yatırılması halinde borç silinecektir ve tüm sağlık hizmetlerinden faydalanılacaktır.

2016 yılı Eylül ayında ise bu GSS borçlularına bir hak daha tanınmış gelir testine başvuranların ana borçlarını 12 eşit taksitte ödemeleri sağlanmıştır.

1 Nisan tarihi itibari ile 53,33 TL ödeyecek gücüm yok diyen kişi veya kişiler ise aylık gelirlerini 592,50 TL’den az olduğunu kanıtlamak zorundadır. Kanıtlanması halinde ise prim borcunu devlet yatırmaktadır.