arama

Geriye Dönük 5 Yıllık Dul Maaşını Nasıl Alabiliriz?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Geriye Dönük 5 Yıllık Dul Maaşını Nasıl Alabiliriz?

Dul ve yetim maaşı SGK’lı birinin vefatından sonra geride kalan yakınları için büyük önem taşımaktadır. Bu maaşa aynı zamanda ölüm aylığı da denmektedir. Bu aylık vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına bağlanmaktadır. Bunlar için gerekli birtakım şartlar vardır ve bu şartlar kanunla belirlenmiştir. İlgili kanunla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Hakkındaki Kanun ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’dur.

Dul ve Yetim Maaşlarında Eski Sistem Nasıldı?

Kamu hukukunda devlet çıkarları önceliklidir. Bu sebeple de kamu hukuku kuralları her zaman devletin faydasını gözetmektedir. Bu kural Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile T.C. Emekli Sandığı Kanunu’nu da kapsamaktadır. Bunlar kamu hukuku kuralları içerisinde yer almaktadır. Eski mevzuata göre SGK’lının ölümünden sonra 5 yıl geçmesi halinde yakınları bu geçen süredeki maaşı devletten talep edemiyorlardı. Ancak başvuru tarihi ve sonrasındaki maaşları alabilmekteydiler. Fakat yenilenen mevzuatla birlikte bu katı kurala esneklik getirildi ve artık başvurduktan önce geçen 5 yıllık süreç içerisindeki maaşı da talep edebilmekteler. Yenilenen bu sistem ile hukuk düzeninde yer bulan bir adaletsizlik giderilmiş oldu.

Dul Maaşını Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer siz de ölüm aylığı almak istiyorsanız başvuruda bulunmak zorundasınız. Ölüm aylığı kimseye re’sen bağlanmaz. Ancak bunun için gerekli birtakım şartlar bulunmaktadır. Öncelikle ölen kişinin ölmeden önce en az 5 yıllık sigortalılık süresi bulunmalıdır. Aynı zamanda her türlü borçlanma hariç ölen kişinin en az 900 gün her türlü borçlanma da göz önünde bulundurularak en az 1800 gün primi olmak zorundadır. Başvuruda bulunmak için ölüm aylığı başvuru formunu doldurmalısınız. Bu başvuru formu ile birlikte ölen kişi eski SSK ya da eski Bağkur kapsamında çalışıyorsa, çalışırken bağlı bulunduğu ilin sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya merkezine, kamu görevlileri ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına ulaştırılmak üzere ilgili kamu kurumuna başvurmalıdır. Evraklar gerekli süreçten geçtikten sonra size geri dönüş yapılacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.