arama

GSS Borç Sorgulama

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • E-sgk
 • 1 Star
  Loading...

Bilindiğiniz üzere 1.1.2012 tarihinden itibaren mecburi genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmistir. Üzerine uzun seneler işlemis olmasına karşın sistem tam olarak oturmamış vatandaslara Genel Sağlık Sigortası net olarak anlatılamamıs görünüyor. Halen yurttaşların büyük bir kısmının borcu olup olmadından haberi bulunmamaktadır.

Makalemize aldığımız bu yazıda Gss borç sorgulama prosedürünü nasıl gerçekleştire bileceğinize dair ayrıntılı bulgular iletmeye çalışacağız.

GSS Borç Sorgulama

GSS Borç olarak bildiğiniz Genel Sıhhat Sigortası borç sorgulama ekranına internet web tarayıcı üzerinden ulaşıp borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Hatta borçunuzu internet web tarayıcıları üzerinden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulaması İşlemini Nasıl Sağlayabilirim ?

İnternet web tarayıcı üzerinden 2 değişik yöntemle sorgulama prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz.

 • SGK’nın çevrimiçi tahsilat sitesi aracılığıyla;
 • e-Devlet sistemine giriş sağlayarak;

Sosyal Güvenlik Kurumu Online Tahsilat Borc Sorgulaması

Öncelikle kimlik dogrulaması amacıyla e-Devlet sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfayı atlattıktan sonra SGK çevrim içi tahsilat sayfası açılacaktır.

Açılan sayfada “Sorgu Türü” bölümünden “Diğer Ödemeleri” seçin daha ileri form bölümünde yer alan “Sorgu Tipi” bölümünden “Genel Sağlık Sigortası Primi (GSS)” seçin. Daha sonra T.C kimlik numaranızı girerek borç sorgula butonuna basmanız yeterli olacak.

GSS Borç Sorgulaması için Tıklayınız

 

E-Devlet Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

E-Devlet sistemi ile GSS borc sorgulama prosedürünü süre kayıbı olmadan daha kolay bir sekilde yapabilirsiniz. Bu teknigi tavsiye ederiz. Yapmanız gereken alttaki buton üzerinden E-devlet sistemine kişisel bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra web tarayıcı geçmişten bugüne detaylı olarak gss prim borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet sistemine giris amacıyla T.C Kimlik Numaranızı ve e-Devlet parolanızı giriniz.

E-Devlet Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulaması için Tıkla.

GSS Borcum Var

01/01/2012 tarihine kadar Genel Sağlık Sigortası bir biçimde dahil olanlar dahil oluncaya kadar gececek vakit amacıyla GSS ödemeseler de ondan ardından amacıyla prim borçları birikmeye baslayacak.

Bir kere Genel Sağlık Sigortası olarak tescil olduktan sonra ‘Hastaneye de gitmeyecegim GSS primi ödemeyecegim” demekle Genel Sağlık Sigortası priminden kurtulamaz, seneler sonra da olsa başvurunuz durumunda islemiş senelerdaki prim borçlarınızı da gecikme zam ve faiziyle ödemek mecburiyetinde kalırsınız.

Genel Sıhhat Sigortası kapsamında sıhhat hak sahiplikleri genel sağlık sigortalılıklarının tescilini izleyen süreçte basvuruya bağlı olmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu sistemince oluşturulacak.