arama

İki Farklı Hastane ve İki Farklı Engelli Raporu

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

İki Farklı Hastane ve İki Farklı Engelli Raporu

Malatya da işçi olarak çalışma yapan 40 yaşındaki Cebrail Karakuş, geçirmiş olduğu beyin kanaması yüzünden yatağa bağlı kaldı. Aile malulen emeklilik için başvuru yaptı fakat çalışma gücünün yüzde 60’ı kaybedilmediği kanısına varılarak emeklilik konusunda olumlu yanıtlar alamadılar. Engelli bakım ücreti alabilmek için başka bir hastaneye başvuru yapan aileye ise, hasta kişi için yüzde 95 ağır engelli raporu verildi. Karakuş ailesi, şuanda SGK’nın vermiş olduğu kararlarına karşılık olarak yapmış oldukları itirazın cevabını bekliyor.

Malatya’da bir şirket kurumunda işçi olarak çalışan Cebrail Karakuş, geçen yılın Ekim ayında vücut iltihaplanmasından kaynaklanan bir beyin kanaması geçirdi. Bir süreliğine yoğun bakımda tedavi gören Cebrail Karakuş, tedavisine daha sonradan Yeşilyurt ilçesine bağlı olan Zaviye Mahallesi’ndeki evinde devam ettirmiş oldu. Konuşurken güçlük çeken ve vücudunun büyük bir bölümünü kullanamaz halde olan Cebrail Karakuş, eşi Nurhayat Karakuş’un yardımı ile hayatına tutunmaya çalışıyor. Karakuş ailesinin, 2 çocukları var ve oturdukları evde kendilerinin değil kira. Bu durumun karşısında aile, malulen emeklilik için başvuru yapmak zorunda kaldı.

“Yatacak fakat çalışma gücü kaybolmamış”

​​​​​​Turgut Özal Tıp Merkezine Mart Ayında başvuru yapan Karakuş ailesi, 2 ay sonra Sosyal Güvenlik Kurumundan gelmiş olan yazı ile büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Gelen yazı içerisinde, SGK Bölge Sağlık Kurulunca incelenmiş olan rapor doğrultusunda hasta kişinin çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybetmediği ve bundan dolayı malulen emeklilik başvurusunun ret edilmiş olduğu belirtiliyordu.

“Evde bakım ücreti için yüzde 95 engelli olduğuna dair bir rapor verildi”

Bunun üzerine Karakuş ailesi SGK Yüksek Sağlık Kuruluna itiraz hakkında bulunurken Nurhayat Karakuş yatalak durumda olan Cebrail Karakuş için Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne evde bakım yapılması için ücret alımı talebinde bulundu. Haziran ayında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık kurulu heyeti, Cebrail Karakuş’un durumundan kaynaklı olarak bakıma muhtaç olduğunu belirterek ağır engelli olduğunu belirten yüzde 95 raporu verdi. Durumları olmayan ailenin bu konudaki haklılıkları hala savunma durumunda.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.