arama

İnternetten SSK Yapılandırma Başvurusu

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İnternetten SSK Yapılandırma Başvurusu

7020 sayılı yasa ile ödenmemiş olan; işçi, esnaf memurlara ilişkin sigorta primleri, emekli olduktan sonra çalışanların sosyal güvenlik destek primleri, emekli olduktan sonra ticari faaliyet yapması sebebiyle aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primleri, işsizlik sigorta primleri, isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primleri, idari para cezaları, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payları, damga vergisi, sigortalı kişinin iş kazası ve meslek hastalıkları nedeniyle yükümlü bulundukları tüm borçları ve buna bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, 4/A diğer adı ile SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenler geçmiş dönem SSK prim borçlarını, yeni kanun kapsamında yeniden yapılandırabilecekler.

Yapılandırma Şekli Nedir?

Genel Sağlık Sigortası prim borçları peşin ya da 12 taksit seçenekleri kapsamında ödeyebilirsiniz. Diğer prim borçları peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödeme yapabilme imkanına sahipsiniz. Ayrıca yapılandırma ödemelerini 2 ayda bir yapılandırma fırsatına sahipsiniz. Yapılandırma halinde taksitle ödeme seçeneği seçtiğiniz taktirde yapılandırma ihlalini engelleme açısından ilk 2 taksiti ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. İlk taksiti ödeyen ve cari prim borcu 60 günden az olan kişiler ve hak sahipleri sağlık hizmetinden faydalanabilecektir. Yapılandırılan prim borçlarınızı kredi kartı ile online olarak veya belirlenen şubelerden yapabilirsiniz.

Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK prim borçlarınızı internetten yapılandırma başvurusunu SGK resmi sitesinden yapabilirsiniz. Girilen adres sayfası üzerinden İşveren kategorisi seçildikten sonra sayfa alt bölgesinde yer alan menülerden İşveren İşlemleri ve Yapılandırma Başvuru – Ödeme Planları sekmesine tıklayıp ve ardından açılan sayfa üzerinde sağ üstte yer bulunan Uygulama Giriş sekmesine tıklayın. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra 7020 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırma Başvurusu ve Ödeme Planı sekmesinden yapılandırma başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.