arama

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

İş göremezlik ödeneği, çalışanların analık, iş kazası, hastalık, meslek hastalığı sebebiyle geçici iş göremezlik raporu alması sonucu, raporlu olduğu süre boyunca SGK tarafından ödenen parayı ifade eden ödenektir. Halk arasında iş göremezlik ödeneği, rapor ücreti, istirahat parası, hastalık parası, rapor parası olarak da bilinen bu ödenek işveren tarafından verilen bir ödenek değildir. Meslek hastalığı sonucu iş gücü kapasitesinin %10 ve üzeri kaybı olan çalışanlara, sürekli iş göremezlik ödeneği de SGK tarafından sağlanır.

Ödenek Şartları Nelerdir?

Sigortalı olarak çalışan kişinin, meslek hastalığına yakalanması ya da iş yeri kazası geçirmesi durumunda, herhangi bir sebepten dolayı geçici olarak iş göremez raporu alması halinde, alınan rapor tarihi itibari ile 3 ay önce prim ödemesi gerekir. Çalışanın bayan olması durumunda ise doğum yapması halinde, doğumdan önce ve sonra 8 hafta boyunca ve doğumdan önceki 3 ay prim ödemesi halinde geçici iş göremez raporu alma hakkına sahip olur. İş göremezlik raporda yapılacak olan 2 günlük kesintiden dolayı raporun 3 gün önce alınması gerekir.

İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar?

Bir günlük iş göremezlik ödeneği, rapor aldığınız tarihten önceki 3 aylık toplam brüt kazancınızın son 3 ayın gün sayısına bölünmesi ile ortaya çıkan sonucun ayakta raporlar için 2/3’ü, yatarak tedavilerde 1/2 si ödeneğinizdir. 1 ve 2 günlük raporlara ödeme yapılmaz. 10 günlük rapora SGK 8 günlük bir ödeme yapar.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş göremezlik ödeneğini sorgulayabilmek için online olarak e-Devlet sayfası üzerinden yapmanız gerekir. Sayfa girişinde kimlik doğrulama yapabilmeniz için T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz olması yeterlidir. Herhangi bir şifreye sahip değilseniz en yakın PTT şubelerinden şifrenizi talep edebilirsiniz. Kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra sayfanın sol bölümünde bulunan hizmetler sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme alt sekmesini tıklayarak iş göremezlik ödemesi sorgulamanızı yapmış olursunuz.