arama

İşsizlik Maaşı Hakları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Çeşitli nedenlere bağlı olarak işinden ayrılan veya doğrudan işyeri tarafından işten çıkarılan çalışanların, işsizlik maaşına başvurabilmesi açısından bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. İşten ayrıldıktan sonraki süreçlerde ekonomik yönden zorluklara maruz kalınmaması açısından önem arz eden işsizlik maaşı, bu bakımdan işten çıkarılan bireylere ciddi anlamda avantajlar sunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alma Koşulları İse Şunlardır;

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için öncelikle bireyin işyerinden ayrılması, yani bireyin isteği dışında işten çıkarılması, örnek sunacak olursak, işyerinin iflas etmesi, işyerinde ciddi anlamda hasar oluşumu gibi olumsuz eylemler sonucunda kendi isteği dışında işten ayrılması söz konusu olmaktadır. İşsizlik maaşından faydalanabilmek açısından ikinci bir koşul olarak da, çalışılan işyerinden ayrılmadan önceki süreçte toplamda 120 günlük prim ödemelerinin yapılmış olması gerekmekte ve son 3 sene içerisinde de minimum 600 gün işsizlik sigortalı primlerin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda, işini kaybeden bireyin yer aldığı statü esas alınarak 10 aylık vade ile işsizlik maaşından faydalanması söz konusu olabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınmaktadır?

İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen birçok bireyler tarafından merak edilen işsizlik maaşı alımı başvurusu yapılabilmesi için hizmet akdinin fesh edilmesinden sonrasında 1 ay içerisinde bağlı bulunulan İş-Kur bürosuna başvurulması gerekmekte veya kurum bürosuna şahsen başvuru yapılamaması durumunda da, internet dünyası üzerinden kurum resmi web sitesi olan www.iskur.gov.tr sitesi üzerinden online olarak da başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

İşsizlik Maaşında Hesaplama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

İşsizlik maaşında söz konusu olan süreçlerde olduğu gibi, alınması söz konusu olabilen maaşların belirlenmesinde de bireylerin sigorta primleri esas alınmaktadır. Bu bakımdan, işsizlik maaşı hesaplama işlemi, sigortalı olarak çalışan bireylerin son 120 günlük prim ödemelerine gerçek kazanç miktarları kayda alınarak hesaplanma işleminden geçirilen günlük ortalama kazanç miktarının brüt kazancının % 40 oranı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu bakımdan da hesaplanma işleminden geçirilen ödenmesi gereken miktarın ayrıca aylık asgari miktarın brüt miktarının% 80 oranını da aşamadığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bu bakımdan, çalıştığınız işyerinden istediğiniz dışında ayrılmanız ve yukarıdaki şartları yerine getirmeniz durumunda, yeniden işe girebilmek sürecine kadar ekonomik bakımdan güçlük çekmemeniz açısından işsizlik maaşı başvurusunda bulunmanız yeterlidir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.