arama

İsteğe Bağlı Prim Borçları Nasıl Yapılandırılacak?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İsteğe Bağlı Prim Borçları Nasıl Yapılandırılacak?

Genel sağlık sigortası prim borçları 2008 tarihli ve 5510 sayılı kanunla düzenlenmekteydi. Bu kanun önceleri yalnızca 4/a (işçi), 4/b (Bağkur), isteğe bağlı olarak sigortalı olanları, ve aynı zamanda emekli, dul/yetim(ölüm) aylığı alanları kapsamaktaydı. Ancak getirilen yeni bir düzenlemeyle TSK personeli ve devlet memurları da bu kapsama alındı. Getirilen son düzenlemelerle ise bazı istisnai kişiler hariç genel sağlık sigortası zorunlu hale getirildi. Getirilen bu düzenleme beraberinde gelir testi uygulamasını da hayatımıza sokmuş oldu.

6824 Sayılı Torba Kanunla Gelen Fırsatlar Nelerdir?

8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak mevzuatta yerini almış olan 6824 sayılı Torba Kanunla birlikte Genel Sağlık Sigortası prim borçlularına pek çok cazip seçenek sunuldu. Bu cazip seçenekler içerisinde; taksitlendirme ve yapılandırma bulunduğu gibi af imkanı da yer almaktadır. 1 Nisan 2017 tarihi öncesine dayanan genel sağlık sigortası borcu bulunup da daha önce hiç gelir testine girmemiş olanlar, bu teste başvurup testin sonucunda da aile üyelerinden her biri için düşen aylık gelir miktarı brüt asgari maaşın 3te birinden az çıkarsa bu kişilerin geriye dönük tüm borçları silinmektedir. Bu kapsama girmeyenlerin belli koşulları sağlaması durumunda da tüm gecikme zamları ve cezaları silinmektedir. Yine mevzuatta belirtilen şartlar ışığında prim borçları taksitlendirmeye de tabi tutulabilmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılar bağ-kurlu olarak değerlendirilmekteler. Bu kişilerin 2017 Mart ayı öncesindeki ödenmemiş borçları da yapılandırma kapsamındadır. Yapılandırma kapsamında bu kişiler gecikme zamlarını sildirerek taksitlendirme yaparak borçlarını ödeyebilmektedir.