arama

İsteğe Bağlı Sigortalılık

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Türkiye vatandaşı olan, ayda tam gün olarak çalışmayan, sigorta gerekmeyecek bir işte çalışan kişilerin isteye bağlı sigorta yaptırmaları mümkündür. İsteye bağlı sigortalılık kişinin isteğine göre yapılıyor olsa da 18 yaşını doldurmamış kişiler için geçerli olan bir durum değildir. Bu isteğe bağlı sigorta için SGK ya ikametgahınız ile sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğini de alarak sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuru da bulunmanız gerekecektir. Eğer ilk kez isteye bağlı sigorta yaptırmıyor iseniz de tekrar dilekçesi vermeniz yeterli olacaktır. İsteğe bağlı sigortanızın başlangıç tarihi de isteğinizin kabul gördüğü günden itibaren olacaktır.

İsteye Bağlı Sigorta Primi

İsteye bağlı sigortada da yine bir prim ödenmesi gerekmektedir. Bu pirim kişinin yıllık kazancının yüzde otuz ikisi olacak şekildedir. Bunun sadece on ikilik kısmı sağlık sigortası olup, kalan yüzdelik ise yaşlılık sigortası, ölüm sigortası gibi sigortaları kapsamaktadır. Bu isteye bağlı sigortalılık için yatırılan primleri aksatır iseniz devlet size 12 aylık bir süre verecektir. Sigortanız hemen kesilmeyecek fakat verilen süre içerisinde de herhangi bir ücret yatırmaz iseniz bu sigortanız sonuçlanmayacaktır. Herhangi bir ölüm durumunda bu işlemlerde farklılık olacaktır.

İsteye Bağlı Sigortanın Sonlandırılması İçin Ne Yapmak Gerekmektedir

İsteğe bağlı sigortanızın sonlandırılması için yapmanız gerekenler çok kolaydır. Herhangi bir ölüm durumunda zaten bu Sigorta sonlanacaktır. Bunun gibi bir sebep dışında sigortayı sonlandırmak istediğiniz de ise aylık isteğinde bulunduysanız eğer ve bu talebinizi olumlu sonuçlandıysa isteye bağlı sigortalılık bitmiş olacaktır. Bu sonlandırma işlemi de prim ödediğiniz son günden bir sonraki gün için bitirilecektir. İsteye bağlı sigortalılık, sigortalı bir işte çalışmayanlar için geleceklerini ve sağlıklarını güvence altına almak için tercih edilebilecek bir yöntemdir. Özellikle evden çalışan ya da sigorta gerektirmeyen bir işte çalışan kişiler bu yöntem ile sağlık güvencesi oluşturmalılardır. Bu şekilde tüm sağlık hizmetlerinden kolaylık ile yararlanabilirsiniz. Acil bir durum olduğunda da mağdur olmayacaksınızdır. İsteye bağlı sigortalılık için tüm bu başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra primleri de düzenli bir şekilde yatırdığınızda bu sigortadan rahatlıkla faydalanabilirsiniz