arama

İşveren Sigorta Primi Ödemezse Ne Yapılmalı?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Kişiler bir kurumda çalışmaya başladıktan sonra işveren tarafından sigortalanır. Bu konumda sigorta priminin bir kısmı çalışanın maaşından kesilirken, bir bölümünü de işveren öder. Bazı durumlarda işveren çalışanın sigorta primlerini ödemez ve bu durumdan çalışanın haberi olmayabilir.

İşe Giriş Süreci

Bir iş yerinde işe başlayacak işçinin, işe başlangıç tarihinden bir gün önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekir. Bu bildirimden sonra, SGK Denetçileri kişinin iş yerindeki varlığının kontrolünü sürdürürler. Kanun gereği sigortasız işçi çalıştırmak yasaklanmıştır.

İşçi tescili yapıldıktan sonra E-Devlet aracılığıyla prim ödemelerini takip edebilir. Eğer primlerinin ödenmediğini görürse SGK’ya müracaat etmelidir.

İşveren Tarafından Sigorta Primlerinin Aksatılası

İşveren işe aldığı işçiyi Sosyal Güvenlik Kurumui’na bildirip, işyerinde de işçinin tescili yapıldıktan sonra sigorta primlerini ödemeyi aksatır ya da ödemezse bu tamamen işvereni bağlar. SGK ödenmeyen primleri işverenden faiziyle alma yoluna gidecektir. Bu durum orada çalışan işçinin emekliliğini etkilemez. Ama burada dikkat edilecek bir nokta vardır. İşverenin çalışma süresi için bildirim yaptığından emin olunmalıdır.

İşçinin SSK’ya bildirilen çalışma süresi zarfında prim ödediği varsayılır. İşverenin prim ödememesi çalışan için bir sorun teşkil etmez. Bildirimi yapılan süre kadar gün sayısı emeklilik süresine eklenecektir.

İşten ayrılma gibi bir durum söz konusuysa ve ödenmemiş prim borcu varsa, kişi işverenin çalıştığı süreyi bildirdiğinden emin olmalı ve Sosyal Sigortalar Kurumundan gerekli araştırmayı yapmalıdır.