arama

Kalp Krizi İş Kazası Sayılır mı?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İş kazasında kazayı geçirenin ailesinin tazminat alabilmesi için yaşanan olayın gerçekten kaza olup olmadığının önemi büyüktür. Yaşanan olayda gerçekleşen kalp krizinin gerçekten iş anında olup olmadığının gösterilmesi gerekir. Gerçekten oluşan kalp krizi iş anında gerçekleştiyse yasalar gereği değerlendirilir ve mağduriyete çözüm bulunur.

SGK bildirisinde iş kazası sayılan durumlar belirtilmiştir.

Yargı kararı: Yargı kararına bakacak olursak son nokta şu şekildedir: Kalp krizi iş kazası sayılır. Gerideki aile bireylerine bağlanacak olan dul ve yetim aylıkları işverenin kazada suçunun olup olmadığıyla ilgilidir.
Yargıtay gerçekleşen kalp krizinin işverenin davranışları sebebiyle de İş Hukuku tarafından da iş kazası olarak nitelendirmiştir.

İşverenin görevi: İş anında gerçekleşen kalp krizinin kaza olarak tespitinden sonra hata tespiti çok iyi yapılmalıdır. İşverenin işçiye uyguladığı baskı, stres ortamı ve ağır şartlar varsa işveren burada kusurlu olan kişidir. Bu durumda işveren tazminat öder ve SGK’ nın mağdur aileye verecek olduğu aylıkların bir kısmını işverenden geri talep eder.
Eğer iş yerinde işverenden kaynaklı bir kaza olmayıp ta işçiden kaynaklı bir kaza sebebiyle kalp krizi oluşmuşsa bu sefer mağdur aile işveren tazminatından mahrum kalır.

Hatanın belirlenmesi: Kusur belirlenirken SGK işverenin iş yerinde aldığı tedbirlere bakar. Bu konuda işveren aldığı ve almadığı önlemlerden sorumludur. İşçinin kalp krizi riskine rağmen onu çalıştırması bir tedbirsizliktir.

Sonuç olarak: İş anında geçirilen kalp krizi yargının son kararına göre iş kazası olarak sayılmakta ve bu kaza sonucunda mağdur yakınlarına SGK tarafından aylık maaş bağlanmaktadır.