arama

Kayıt Dışı İstihdam Nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

En basit tanımlaması ile, ekonominin çalışma yaşamında vücut bulmuş durumu olan kayıt dışı istihdam diğer bir deyişle, bireylerin çalışmalarının gün yada ücret bazında Sosyal Güvenilik Kurumu’na bildirimde bulunmaması veya kusurlu, hatalı bir şekilde yapılması durumu olan kayıt dışı istihdam ayrıca kendi içeriğinde de bazı türlere ayrılmakta ve özellikle de bazı sektörlerde daha yoğun bir şekilde söz konusu olabilmektedir.

Kayıt Dışı İstihdam Türleri İse Şunlardır;

Tam Kayıt Dışı İstihdam

Kayıt dışı istihdamda 2 temel türlerden biri olan tam kayıt dışı istihdam, çalışan bireylerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiçbir şekilde dahil edilmemesi durumudur.

Kısmi Kayıt Dışı İstihdam

En fazla görülen kayıt dışı istihdam türü olan kısmi kayıt dışı istihdam ise, çalışan bireylerin gün yada ücretlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na  eksik bir şekilde bildirilmesi durumudur. Bu duruma ilave olarak, bireylerin ilk işlerinde kayıtlı olarak çalışması söz konusu olmakta iken, ikinci işlerinde kayıt dışı istihdam meydana getirdiği her iki gruplandırmaya ilave edilebilecek kayıt dışı istihdamın da söz konusu olabileceğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Türkiye’de Kayıt Dışı İstihdam En Fazla Hangi Gruplarda Söz Konusu Olmaktadır?

Ülkemizde maalesef ki, halen ciddi oranlarda bulunan kayıt dışı istihdam durumunun daha çok yasa dışı yollar üzerinden ülkemizde çalışmak isteyenlerin kayıt dışı istihdamın söz konusu olabildiği işyeri ile buluşması durumudur. Bu durum ile birlikte özellikle de çocuk işçi çalıştırmak isteyen işyerlerinin de ne yazık ki kayıt dışı istihdamı tercih ettiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Serbest yani tamamen kendi hesabı doğrultusunda çalışanların büyük bir kısmının da kayıt dışı istihdamı tercih edebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kayıt Dışı İstihdam Edilen Bireylerin Yapması Gerekenler

Kayıt dışı istihdam veya diğer bir adı ile sigorta kapsamında çalışmayan bireylerin tercihi doğrultusunda bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazıl olarak şikayet dilekçesi üzerinden veya Sosyal Güvenlik Kurumu Alo 170 ihbar hatta üzerinden kayıt dışı istihdam hakkında şikayette bulunabilmektedirler. Türkiye’nin kanayan yarası haline dönüşen kayıt dışı istihdam problemi tercih eden işyerlerine ayrıca yasal olarak yüksek cezai işlemlerin de gerçekleştirildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.