arama

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muhtasar beyanname, gelir vergisinin alt kademelerinden biri olan beyanlardandır. Muhtasar Beyanname için işveren kurum ya da kişi, vergi tevkif atı yapan kimse ile vergilerin matrahlarının toplu bir şekilde vergi dairesine bildirilmesi işlemidir. Gelir Vergi Kurumunun 84. maddesi muhtasar beyanname hakkındadır.

Aylık Prim Hizmeti 

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi, sigortalı olarak çalışan ve sigortalı olan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gereken belgedir. Bu yılın şubat ayında Resmi Gazete ‘de Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 4.maddesinin 1. fıkrasında bu yükümlülük belirtilmektedir. Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nin birleştirilerek Muhtasar ve Prim Beyanname ‘si için gerekli tüm bilgiler yer almaktadır.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ulaştırma Süresi

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyanname Belgesi bir sonraki ayın 23’ne kadar verilmiş olmalıdır. Ulaştırma süreci ise elektronik ortamda elektronik şekilde sağlanmalıdır. Beyannameler, üç aylık şeklinde verilebilmektedir. İşçi çalıştırılması söz konusu ise işçilerin sigorta primleri ve sigortalarının kazançlarının toplamı halinde bildirilmesi gerekir. Bu nedenle de son tebliğe göre Muhtasar ve Prim Hizmet Belgesi aylık olarak gönderilme kararı alınmaktadır. Eğer işçi çalıştırılmıyor ise eski tebliğlerdeki gibi üçer aylık dönemlerde belgeler ulaştırılabilmektedir.

Aylık Gönderim Zamanları

Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının 23’ne kadar saat 23:59’da son bulmaktadır. Bu tarihten sonra gönderilen Muhtasar ve Prim Hizmet Belgeleri, hiçbir koşulda kabul edilmeyecektir.

Muhtasar Ve Prim Hizmet Belgesinin Verileceği Yetkili Vergi Dairesi

Eğer ki kurumun birden fazla gelir vergisi var ise kurumun çalışanlarının gelir vergi kesintisinin talep edildiği yetkili vergi dairesine verilmektedir. Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin verileceği yetkili daire, kurumun önceki aşamalarında işlev gören yetkili vergi dairesi olmaktadır.

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.