arama

Özel Hastane Ücretlerine Dikkat

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Özel Hastane Ücretlerine Dikkat

Özel hastane tedavi ücretlerinin bir kısmını SGK karşılarken ücretlerin bir kısmı da katkı payı adı ile hastalardan tahsil ediliyor. Özel hastanelerin hangi tedavi ve işlem den ne kadar ücret alabileceği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş durumda belirlenen tutarların üzerinde ücret talep eden hastanelerden ödenen ücret geri alına biliyor.

Özel Hastaneler Tercih Ediliyor

Özel hastane sayısının artması ve kalitenin Devlet hastanelerinden yüksek olmasından dolayı hastaların tercihi özel hastanelerden yana oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu özel hastanelere hasta başına 15 TL katkı payı ödüyor. Özel hastaneler Sosyal Güvenlik Kurumunun ödediği Tutarın%200 oranına kadar fark talep edebiliyor. Bu ücret Emekli hastaların maaşından kesilirken Çalışan hastalar eczaneden İlaç alırken ödeme yapıyorlar.

Fark Ödemeleri En fazla 2 Katına Kadar

Fark ücretinin ödenmesi için örnek bir hesaplama yapmak gerekirse; Fizik tedavi için SGK 27 TL muayene ücreti Öderken Tıp Fakültelerinde 43 TL ye kadar Özel hastanelerde ise Aynı işlem için en fazla 54 TL ye kadar fark talep edebilirler. Bu tutarların üzerinde bir ücret talep edildiği zaman ücrete itiraz edilerek fazla yapılan ödemenin iadesi istenebilir.

Ödeme tutarlarını doğruluğunu kontrol etmek ve gereği halinde ödemeye itiraz edebilmek için Özel hastanede yapılan muayene, tedavi ve ameliyat işlemleri sonunda hastaneden ayrıntılı hizmet dökümü talep edilebilir, Bunun dışında özel hasta hanede işlem yaptırmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu İnternet sitesinden Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim? Şeklinde sorgulama yapılabilir.

Fazla Ücret Talep Edene Ceza Uygulanıyor

Fazla Ücret talep yada tahsil ettiği belgelenen hastaneler fazla ödemeyi iade etmezlerse; hastane Sosyal Güvenlik Kurumuna yada Alo 170 ihbar hattına şikayet edilebiliyor. Fazla ödenen tutarın 5 katına kadar idari para cezası uygulanıyor eğer hastadan fazla tahsil edilen tutar iade edilmez ise verilen ceza 10 katına çıkabiliyor.

Hakem Heyeti Yetkili

Belge ile hastane den ödeme talep edilmesi halinde hasta hane ödeme yapmayı kabul etmiyorsa hakem heyetine şikayet hakkınız var. İl merkezlerinde 3610 TL ye kadar İlçelerde ise 2400 TL ye kadar yapılan fazla ödemelerde hakem heyetinin karar verme yetkisi bulunuyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.