arama

SGK İle Emeklilere Sağlık Hakkından Yararlanma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Artık emekli, çalışan demeden tüm sigortalı Türkiye vatandaşı sağlık kapsamı altına girmiştir. SGK üzerinden de sağlık sigortası durumunuzu kısaca sorgulatarak kolaylıkla görebilirsiniz. Sağlık sigortası olan kişi ve bu kişinin ailesi bu sigortadan yararlanabilmektedir. Fakat bunun için bazı şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar ise; sigortaya başvurmanızdan bir yıl önce 30 günlük genel sağlık sigortası priminizin yatırılmış olması gerekmektedir. 60 günden fazla prim borcunuzun da olmaması gerekmektedir. Bakıma muhtaç aile bireyleri de bu sigortadan yararlanabilmektedir dedik fakat 18 yaşından küçük olan bireyler bakıma muhtaç kişiler olarak yasalarda yer almaktadır. Fakat acil bir durum da trafik kazası gibi bu şartlar aranmaz ve kişinin tedavisi gerçekleştirilecektir. SGK ile emeklilere sağlık hakkından yararlanma da tüm bu koşullara dikkat edilmektedir.

Aile Bireylerinin Sigortadan Faydalanma Durumu

18 yaşını doldurmuş fakat halen öğrenci vasfı taşıyan kişilere de aile bakmak ile yükümlüdür. Yani bu kişiler de çalışan bireylerin sigortasından faydalanabilmektedir. Fakat kişinin bu durumu SGK ya giderek öğrenci belgesi ile belirtmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda öğrencinin sigorta geçerliliği olmayacaktır. Bu sigortayı da her yıl öğrenci belgenizi ile tekrar ettirmeniz gerekecektir. Öğrenciliği bitmiş kişiler de ise erkekler de 23 yaşına kadar aile bireylerinin sigortasından yararlanabilmektedir. Kız çocuklarında ise bu durum biraz daha farklıdır. Aile kız çocuğuna evlenene kadar bakmak ile yükümlü olduğundan dolayı, kız çocuğunun okulu bitmiş bile olsa evlenene kadar sigortalı bir işe girmediği sürece aile bireylerinin sigortasından faydalanabilecektir. Yani SGK emeklilere sağlık hakkından yararlanma hakkı ile çocuklar da bu sağlık güvencesinden faydalanabilmektedir.

Acil Durumlarda Sigorta

Sağlık güvencesi ile kolaylıkla tüm sağlık hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Bu SGK ile emekliler de artık aynı çalışanlar gibi pek çok kolaylık sağlanmaktadır. Emekliler ve çocukları da artık sigorta güvencesi ile tüm sağlık hizmetlerinden kolaylıkla yararlanabilmektedir. Herhangi bir acil durumda olduğunda ise bu sağlık sigortasından yararlanma ile tüm tedavilerinizi olabilirsiniz. Acil durum kapsamına giren rahatsızlıklar da belli bir sıralamaya konmuştur. Her hastalık için bu SGK emeklilere sağlık hakkından yaralanma geçerli değildir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.