arama

SGK Prim Ödemeleri İçin Ek Süre

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

SGK Prim Ödemeleri İçin Ek Süre

Temmuz 2017 tarihine ait Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemeleri bulunanlar ve yapılandırma ödemelerinin tarihi gelenler, bayram tatili nedeni ile ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. Bu konuda kafalar karışmış olsa da; SGK yetkililerinden rahatlatan bir açıklama geldi. Temmuz 2017 tarihli prim ödemeleri bulunan kişilerin, ödemeleri için son tarih 31 Ağustos olarak biliniyordu. Ancak bu tarihin Kurban Bayramı arifesi olması nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumu, mükelleflerine bir kolaylık sağlayacağını açıkladı.

5 Eylül Prim Ödemeleri İçin Son Gün

1 Eylül Kurban Bayramı’nın ilk günü olarak belirlendiği için resmi tatil ilan edildi. Devam edecek bayram tatili de göz önüne alındığında, ödemeler için kısıtlı bir zaman söz konusu oluyor. Çünkü 31 Ağustos tarihi yarım iş günü olarak belirlendi. İdari tatil kapsamında sayılacak olan 31 Ağustosta bankalar öğlene dek açık olacak. Bu nedenle, Temmuz ayı prim ve yapılandırma ödemeleri olan mükellefler, ödemelerini 5 Eylül tarihine dek yapabilecekler. 5 Eylül tarihi mesai saati bitimine dek bu ödemeler ilgili yerlere yapılabilir. 5 Eylül tarihinde yapılacak olan ödemeler, gecikmeli olarak kabul edilmeyecek ve yasal müddet içinde ödenmiş sayılacak.

Elektronik Fatura Dönemi Başlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, elektronik fatura uygulamasına da 2017 Ekim ayında geçileceğini duyurdu. Bu uygulama sayesinde ödemelerin erken alınabileceği belirtildi. Diğer yandan, faturaların elektronik ortamda hazırlanması, ağaçların katledilmesinin de büyük ölçüde önüne geçecek. Şirketler ve kurumlar açısından da bu uygulamanın ciddi bir tasarruf sağlayacağı konuşuluyor.

Arşivleme konusundaki sorunların da bu vesile ile ortadan kalkacağı biliniyor. Kayıp fatura sorunu yaşanma olasılığı bu sayede kalmayacak. Çünkü tüm faturalar elektronik ortamda güvenli bir şekilde arşivlenecek. Elektronik fatura uygulamasını kullanmak isteyen kişilerin, bu uygulama için SGK’ya başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvuruyu yapan ve uygulamaya dahil olan kişiler, faturalarını elektronik olarak düzenleyerek kuruma ulaştıracak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen kişiler ise cezai yaptırımla karşılaşabilirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.