arama

Sgk Prim Ödemelerinin Ertelendiği Açıklandı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Sgk Prim Ödemelerinin Ertelendiği Açıklandı

Ülke genelinde resmi tatillerin söz konusu olması nedeni ile, SGK primleri olan kişiler, ödemelerin zamanını merak ediyordu. Bu soruya net yanıt Çanakkale ilinin SGK İl Müdürü Tümsek’den geldi. Tümsek; SGK prim ödemelerinin ertelendiğini açıkladı. Yaptığı açıklamada; 2017 yılının Temmuz ayına ait SGK prim ödemelerinin en son gününün 31 Ağustos olduğunu ve bu tarihin bayram arifesi olması nedeniyle yarım iş günü uygulaması olacağını söyledi. Yarım iş gününün de tatil olarak varsayılacağını ve bu nedenle prim yükümlülerini zor durumda bırakmak istemediklerini belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na 2017 Temmuz ayına ait ödemesi olan kişilerin, ödemelerini en geç 5 Eylül tarihine dek yapmış olmaları gerekiyor. Sürenin uzatılması, bayram tatilinde olan yükümlülerin mağduriyet yaşamalarının önüne geçti. Prim ödemeleri olanlar 5 Eylül gününün mesai saati sonuna dek ödemelerini yapabilirler. 5 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan ödemelerde gecikme olduğu varsayılmayacak ve ödemenin yasal zorunluluk süresi içinde yapıldığı kabul edilecektir.

SGK’da E-Fatura Dönemi Başlıyor

SGK; Ekim ayı itibari ile elektronik fatura uygulamasına geçiş yapacağını duyurdu. Bu sayede, hem çevre korunacak, hem de gereksiz maliyetler ortadan kalkacak. Fatura arşivleme ve fatura kaybolma sorunlarına da pratik bir çözüm getirilmiş olacak. Bu uygulamayı kullananlar, ödemelerini erkenden alabilecekler. Birçok avantajı olan bu sistemi kullanmak isteyenlerin, SGK elektronik fatura sistemine kayıt olmaları gerekiyor.

Sisteme kayıt olanlar, Ekim itibari ile faturalarını elektronik olarak düzenleyerek göndermeliler. Bu gerekliliği yerine getirmeyen kişiler, cezalarla karşılaşabilirler. Bu yeni uygulamaya geçmek isteyenler, SGK’nın duyurularını takip etmeliler. Bu sisteme kayıt olmayan ve eski sistemi kullanmak isteyenler için ise bir değişiklik bulunmuyor.

Elektronik fatura uygulaması, özellikle çok fatura kesen ve arşivleyen şirketler için büyük kolaylıklar sunacak. Harcanan kağıt ve malzemeler de göz önüne alındığında, uzun vadede ciddi bir tasarruf sağlayacağı da biliniyor. Arşivlenen faturaların bulunması ve incelenmesi de, elektronik ortamda arşivlenmiş olacağından son derece kolay olacak.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.