arama

SGK Primleri Son Gün 5 Eylül

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

SGK Primleri Son Gün 5 Eylül

SGK prim ödeme son günü uzatıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prim ödemelerin son günü olan 31.Ağustos.2017 tarihi Kurban Bayramı’nın arifesine denk geldiği için son ödeme tarihini 5.Eylül.2017 tarihine uzattı.

SGK Bayram Müjdesi

Son ödeme tarihi 31.Ağustos.2017 olan prim ve diğer tüm SGK borçlarının ödemesi 5.Eylül.2017 tarihine uzatıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı açıklama ile son ödeme tarihi Kurban Bayramı’nın arifesine geldiği için tüm prim ve diğer SGK ödemelerinin son ödeme gününü 5.Eylül.2017 tarihine uzattığını bildirdi.

31.Ağustos.2017 tarihinin arife günü olmasından dolayı ve arife günü yarım günlük mesainin idari tatil kabul edilmesinden dolayı ödemeler 5.Eylül.2017 tarihine ertelendi.

İdari Tatil Mağduriyeti Yaşanmasın

2017 yılında Kurban Bayramı için 10 günlük resmi tatil yapılmazken idari tatil yapılması onaylandı. İdari tatili de resmi tatil gibi algılayan birçok vatandaş banka işlemlerini ve ya devlet işlemlerini bayram dönüşü olan 5.Eylül.2017 tarihine bıraktı. Halbuki idari tatil bu kapsam değildi ve bu işlemlerini yapabilecekleri kurumlar hizmet vermekteydi. Ancak bu yanlış anlaşılmanın yaşanması muhtemel olduğundan Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirini önceden aldı.

Bu durumu göz önünde bulunduran SGK Kurumu 31.Ağustos.2017 tarihinin yarım gün çalışılan arife günü olmasına ve idari tatil olmasına rağmen vatandaşların mağduriyet yaşamaması için ödemeleri bu güne mecbur kılmadı. Prim ödemeleri ve ya diğer SGK ödemeleri için son ödeme tarihi olan 31.Ağustos2017 tarihini 5.Eylül.2017 tarihine uzattı.

Ödemeler Yasal Süreçte

Kurban bayramı öncesi resmi tatil olmayıp idari tatil olmasından dolayı kafa karışlığı yaşanan bir durum meydana geldi. Birçok kurum aslında hizmet vermeye devam etti. Sadece kurum içerisindeki idari personel izinli sayıldı. Ancak idari izin resmi izin gibi algılanınca durumun düzeltmesindense mağduriyetin önlenmesi daha doğru bulundu.

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu son ödeme tarihi 31.Ağustos.2017 olan yani Kurban Bayramı’nın Arife gününe denk gelen ve aslında idari tatil olarak çalışılan bu günü son ödeme tarihi olarak sonlandırmadı ve 5.Eylül.2017 tarihi olan bayram dönüşünü son ödeme günü olarak saydı. Bu şekilde ödemesini yapan vatandaşların herhangi bir cezaya maruz kalmayacağını ve yasal süreç içerisinde ödeme yapılmış sayılacaklarını bildirdi.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.