arama

Sgk Yapılandırma Ödemeleri İçin Son Tarih

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Sgk Yapılandırma Ödemeleri İçin Son Tarih

Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri için yapılandırma yapan kişiler, son ödeme tarihini merak ediyorlar. 7020 sayılı yapılandırma ayrıcalığından yararlanmış olan kişilerin taksitlerini düzenli ödemeleri gerekiyor. Yapılandırma sonrasında düzenli ödeme yapmayan kişilerin, bu ayrıcalıkları iptal ediliyor. Bu nedenle ödeme tarihlerinin doğru takip edilmesi gerekiyor. Yapılandırmadan yararlanan kişiler; ilk iki taksitlerini zamanında ödememeleri halinde, yapılandırma hakları iptal ediliyor.

Prim ödemesi olan mükelleflerin ve yapılandırma taksiti olan kişilerin ödemelerini yapabilmeleri için son tarih 31 Ağustos olarak açıklanmıştı. Ancak 31 Ağustos tarihi, Kurban Bayramı’nın arifesi olduğundan idari tatil olarak sayılıyor. Bankaların yarım gün olarak çalışacağı biliniyor. Bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu bir açıklama yaptı. Prim ve yapılandırma ödemesi bulunan kişiler için son ödeme tarihi uzatıldı.

Bu kapsamda, bu ödemeler için son ödeme tarihi olarak 5 Eylül tarihi belirlendi. Ödemelerini yapacak olan mükellefler; 5 Eylül 2017 tarihinde, mesai saati bitimine dek ödemelerini ilgili yerlere yapabilirler. 5 Eylül günü içinde yapılacak ödemeler, yasal tarihi içinde yapılmış olarak sayılacak ve gecikmeli ödeme olarak kabul edilmeyecektir.

Elektronik Fatura Başvuruları Alınıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu; elektronik fatura uygulamasına 2017 yılı Ekim ayında başlayacağını duyurdu. Bu uygulamaya geçen şirket ve kurumlar, ödemelerini erkenden alabilecekler. Diğer yandan bu uygulamaya gösterilen talep, ağaçların ve doğanın korunmasında da ciddi derecede etkili olacak. Kağıt tüketimini azaltacak olan uygulama sayesinde, fatura masraflarından da tasarruf edilecek. Bu uygulamaya geçiş yapmak isteyenler, SGK’ya başvurularını yapmalılar.

Başvuruyu yaparak bu sisteme geçenler, Ekim ayı itibari ile faturalarını elektronik olarak hazırlayarak kuruma ulaştırmalılar. Başlangıç tarihinden sonra elektronik faturalarını hazırlamayanların cezai işlemle karşılaşmaları mümkün olacak. Fatura arşivleme yükünden maddi ve manevi olarak kurtulmak isteyenler, bu sisteme hemen geçiş yapabilirler.

Faturalar dijital ortamda arşivleneceğinden ötürü faturaların kaybolması mümkün olmayacak. Aranan faturaya ulaşmak da çok hızlı şekilde mümkün olacak. İşlerin yarı yarıya hızlanacağı düşünüldüğünde, başvuruların beklenenden fazla olacağı sanılıyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.