arama

SGK Yeni Yıl Zamları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Enflasyonun çok yükselmesi nedeniyle aldıkları emekli maaşları ile yaşamakta zorlanan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin gözü açıklanacak olan Ocak ayı emekli maaşı zamlarına odaklanmış durumda. Türkiye’de emekliler hayat şartlarının altında eziliyor ve açıklanan açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Gıda ve enerjiye gelen aşırı zamlar, Türkiye’de emekli olan vatandaşların en insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamamasına neden oluyor. Bu nedenle emekliler merakla SGK yeni yıl zamları oranı hakkında açıklama yapılmasını bekliyor.

Zam Oranları

Emeklilerin merakla beklediği 2018 Ocak ayı zamları yavaş yavaş belirlenmeye başlıyor. Türkiye’de ortalama 12 milyon kadar SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi bulunuyor. Bu emeklilerin aldıkları emekli maaşı, emeklilik hakkını elde ettikleri yıla göre değişiyor. 2000 yılından önce emekli olanlar, 2000 yılı ve sonrasında emeklilik hakkı kazananlara nazaran az da olsa daha fazla emekli maaşı alıyor. Bu nedenle SGK yeni yıl zamları bu emeklilere farklı düzeylerde yansıyor.

Kasım ayının enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra, emekli maaşlarına ne düzeyde zam yapılacağı konuşulmaya başladı ve yavaş yavaş yapılacak zam oranları belirlenmeye başladı. Emekli maaşlarına gelen zam son altı aylık enflasyon oranına göre belirleniyor. Emekli zammının tam olarak belirlenebilmesi için Aralık ayı enflasyon verisinin de görülmesi gerekiyor. Aralık ayı enflasyon verileri açıklandıktan sonra kesin 2018 emekli maaşı zammı da belirlenmiş olacak.

Temmuz ile Kasım ayı arasında gerçekleşen enflasyon oranı 4.97 olarak belirlendi. Bu veriye göre SGK emeklilerine yapılacak olan yüzde 4 oranındaki zamma ilave olarak 0.97 enflasyon farkının da ilave edilmesi gerekiyor. Emeklilerin alacağı SGK yeni yıl zamları 3 Ocak’ta açıklanacak olan Aralık ayı enflasyonuna göre belirlenecek. Aralık ayı enflasyonu çok düşük bir değerde açıklanmış olsa dahi, SGK emeklilerin önceden belirlenmiş yüzde 4 zam oranına ilaveten minimum 0.97 enflasyon zammı alacakları kesin gibi görülüyor.

Türkiye’de yaşayan emekliler diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan emeklilere göre çok kalitesiz bir yaşam sürüyor. Emeklilerin tüm çabası hayatı devam ettirebilmek üzerine kurulu. Yetersiz beslenme ve hiçbir aktiviteye ayıracak paraları olmaması yaşam kalitelerinin çok düşmesine neden oluyor.