arama

SGK’dan Bürokrasiye E-Fatura Desteği

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

SGK’dan Bürokrasiye E-Fatura Desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, 1.Ekim.2017 tarihinden itibaren e-fatura uygulamasına geçeceğini duyurdu. Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura gönderen mükelleflerin 1.Ekim.2017 tarihinden itibaren e-fatura sistemi üzerinden fatura göndermeleri gerekiyor. SGK’da gerçekleşen bu dijital dönüşümle birlikte sağlık sektöründeki yaklaşık olarak 60 bin kurumunda e-faturaya geçeceği belirlendi. Bu proje sayesinde milyonlarca kağıt fatura e-faturaya dönüşmüş olacak ve büyük bir israfın önüne geçilmiş olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’ya fatura düzenleyen kurumlarında e-faturaya geçmesi ile birlikte büyük bir tasarruf sağlanması planlanıyor. Kuruma fatura düzenleyen özel hastaneler, eczaneler ve ya medikalciler gibi diğer satıcı firmaların kağıt fatura düzenlemeleri de sona erecek. Faturalarını e-fatura üzerinden gönderecek olan bu kurumların tahsilat süreleri de azalacak.

Birçok kurumun e-fatura uygulamasına geçerek zaman ve bürokrasi işlemlerinde avantaj sağladığını vurgulayan Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sayede satıcı kurumların işlemlerinin daha hızlı olacağını, faturalarının uzun süre onay beklemeyeceğini, aynı doğru orantıda tahsilat işlemlerinin de hızlanacağını vurguladı. Kağıt tasarrufu açısından ve bürokratik süre açısından büyük bir avantaj olan e-fatura dönemi Sosyal Güvenlik Kurumu için 1.Ekim.2017 tarihinde aktif olacak.

SGK E-Fatura Amacı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-fatura geçerek kolay erişilebilirlik ve bürokratik işlemlere takılmadan hızlı sonuç alma ihtiyaç ve beklentisini karşılamayı hedefliyor. 5.Mart.2010 tarihinde yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 1.Ekim.2017 tarihinden itibaren e-fatura sistemine geçeceğini bildiren Sosyal Güvenlik Kurumu, özellikle göz önünde bulundurulmasını istediği hususların gerek SGK resmi internet sitesinden gerek Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-fatura resmi internet sitesi üzerinden erişilebileceğini bildirdi.

Ceza Almamak İçin Takip Edin

Uygulamanın herhangi bir sıkıntı olmaksızın yürütülebilmesi için ve herhangi bir ceza işlemi ile karşılaşılmaması için mükelleflerin yapılacak duyuruları ve açıklamaları takip etmesini önemle bildiren SGK, ayrıca e-faturaya tabi olmayan mükellefler için herhangi bir değişiklik olmadığını da belirtti. Aynı usulde herhangi bir değişiklik olmadan kağıt fatura ile teslim ve tahsilat işlemlerine devam edebilecek kurumlar için herhangi bir değişiklik bulunmuyor. E-fatura mükellefi olan kurumlar SGK’dan yapılacak açıklamaları ve bilgilendirmeleri takip ederek işlemlerini sürdürecek.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.