arama

SGK’dan Son Gün İçin Vatandaşa Uyarı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İşverenlerin son dönemde en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi sürekli olarak ertelenen Sgk prim tahsilatlarıydı. Çanakkale SGK ilk müdürlüğü görevinde bulunan Basri Tümsek, ertelenen prim tahsilatları ile ilgili son gün uyarısında bulundu. Konunun detayı yazımızın devamında yer alıyor.

Ertelenen prim tahsilatları ile ilgili basına konuşan Basri Şimşek şu konuşmayı gerçekleştirdi. “Ocak ayı 2017 tarihine ertelenmiş olan SGK pirim borçlarının 2017 yılı 30 Kasım tarihine kadar ödenmesi gerektiğini belirtti. Kişilerin ertelenmiş olan prim borçlarını 30 Kasıma kadar ödememeleri durumunda – 2016 yılı ve 2016 öncesinde onaylanan işyerleri hariç tutulmak üzere- sürelerin sona ermiş olduğu tarihlerin devamındaki aylarda asgari ücret desteğinden yararlanılamayacağını belirtti. Ertelenmiş olan sigorta primlerinin verilen sürelerin sonuna kadar ödenmemesi akabinde mevcut borçlar ödenmediği müddetçe teşvikli bildirgeler düzenlenmeyecektir. İstihdam sağlayan işverenlerin asgari ücret desteği ve diğer teşviklerden yararlanması için ertelenmiş olan prim tutarlarını mevcut sürelerin sonuna kadar ödenmesi sağlanan imkânlardan yararlanılması açısından oldukça önemlidir. İşverenlere sağlanmış olan prim borç ertelemesi oldukça avantajlı bir fırsattır. Ertelenen primlerin ise verilen son tarih olan 30 Kasıma kadar ödemeleri gerekmektedir.”

Prim ertelemesi teşviklerinden faydalanmış olan işverenler, SGK Çanakkale il Müdürünün yapmış olduğu açıklama doğrultusunda 30 Kasım 2017 tarihine kadar prim borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Prim borcu olan işyerleri asgari ücret desteklerinden yararlanamayacaklardır.