arama

Sigortalı İşte Çalışırken Sağlığını Kaybedenler Ne Yapar?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İnsanımız çalışırken başına çeşitli sorunlar gelebiliyor. Bunların bazıları dikkatsizlikten bazıları ise işveren tarafından kaynaklanan sorunlar oluyor. Peki, çalışan sigortalı vatandaşımız başına gelen herhangi bir kaza sebebiyle sağlığını kaybedince ne tür haklara sahip oluyor.
Çalışırken veya belli bir prime sahipken sağlığını yitirenlere devlet emeklilik hakkını tanımlıyor. Hem de bu durum vatandaşa erken emekliliğin kapısını da açıyor. Sosyal güvenlik mevzuatı bu konuda gerekli düzenlemeleri yapıyor. Bu kapsam da farklı hallerde emeklilik mümkündür. Bunların en başında malulen emeklilik geliyor.

Nereye Başvuruda Bulunulması gerekir?

Mağdur kişinin sigorta örneği kurumunca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ve bir adet belge için gerekli vesikalık fotoğraf ile birlikte en son çalışmakta olduğu işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunarak malulen emeklilik için gerekli adımları atması gerekir. Bu adımları attıktan sonra vatandaşın malulen emekli olması önünde hiçbir engel yoktur.

Malulen Emeklilik

Çalışma gücünü yüzde 60 oranında kaybeden vatandaşımız, sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten itibaren çalışma oranının düştüğü güne kadar ki olan sürede doldurduğu gün sayısını tutturduğu takdirde malulen emekli olur. Bu emeklilik çoğu zaman erkenden olabiliyor. Gerekli şartları taşıyan emekli adaylar fazla mağdur edilmeden malulen emeklilik işlemleri noktalanıyor ve emekliliğe ayrılıyorlar. Hayatlarının geri kalanını aldıkları maaşla ve yapacakları kendi çaplarında işlerle devam ettiriyorlar.