arama

Soruşturmalara Kısıtlama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Soruşturmalara Kısıtlama

Büyük bir çoğunluğu ilgilendiren geniş çaplı düzenlemelerin yer aldığı yeni KHK’ya göre, Artık savcılıklar istediklerini inceleyebilecek. Asılsız ihbarlar işleme konulmayacak.

OHAL kapsamında yayımlanan KHK’ da bir çok yeni değişiklik bulunuyor, Asılsız ihbarlar işleme konulmayacak ve bu durumdan ihbarcıya da haber verilecek. Eğer itiraz ile soruşturma açılırsa, bu dosyaları sadece yetkililer görebilecek (hâkim, savcı, mahkemeler).Harp okullarının sivilleştirilmesiyle yetkileri alınan yetkililere de adli ve idari yargıda çalışma hakkı verildi. Emekli olmak istemeyen ve emekliliğe hak kazananlara da tazminatları ödenecek.

Sürelerini tamamlayamayan askeri pilotların arasından görevlere uyum sağlayabileceği düşünülenler yeniden TSK’ ya dönmek zorunda olacak ve diğerleri ise yükümlülük süreleri bitene adar sivil alanda da pilotluk yapamayacak. Uyuşturucu kullananların cezalarını arttıran KHK, bağımlıların tedavisinde sigortalı olmama ve ücret ödeme yükümlülüğü ise SGK düzenlemesi ile bitti.

İstifalar Kontrollü Yapılacak

Eğer istifa edenin yerine çalışacak biri yoksa, yeni biri gelene kadar bekleyecek, böylece istifa eden kişi yerine memur gelene kadar memuriyetini devam ettirebilecek. Darbe girişiminden sonra harp okulları artık tamamen sivilleştirildi ve yardımcı doçent, doçent ve profesör atamaları rektörün onayı ile milli savunma bakanlığı tarafından yapılacak.

Bu okullarda, öğrencileri geliştirmek amacıyla akademik ders programı dışında askeri savunma eğitimi verilecek ve Harp okulları, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olacak ve rektörü Milli Savunma Üniversitesi Rektörü olacak. Bundan sonra harp okullarında lisansüstü eğitim verilmeyecek. Her şey Milli Savunma Üniversitesi Yüksek Danışma Kurulu’nun isteği ve tavsiyeleri doğrultusunda gerçekleşecek yani her şey Milli Savunma Bakanı’nın onayıyla gerçekleşecek.

Her şeyin sorumluluğu üstünde olan komutanların yetkileri de elinden alınıyor, düzenli bir şekilde görev dağılımı yapılıyor ve komutanlar rektöre bağlanıyor. Yani dekan, harp okulu komutanı ile aynı rütbede olacak. Bunların hepsi Milli Savunma Bakanı tarafından atanacak. Bundan sonra Harp Okulları katı bir denetime tâbi tutulacak ve denetimler rektör tarafından yapılacak.

İhbar alanında ki yenilikler ise şu şekilde; ihbarlarla ilgili olarak savcılığın soruşturmasından önce, soruşturmaya yer olmadığı kararı verebilecek ve herhangi bir durumda olası dosyaları sadece yetkililer yani ilgili savcı, hakim ve mahkeme görebilecek. Askeri yargı tamamen sonlandırıldığı için yaş ve kıdemi yeterli görülenler Genelkurmaylık ve Milli Savunma Bakanlığında çalışmaya hak kazanacak. Emekliliğe ayrılıp da yaşı aşamamış olanlar için ikramiyenin yanı sıra tazminatın yarısı verilebilecek.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.