arama

SSK Erkeklerin Emeklilik Yaşı Kaçtır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

SSK Erkeklerin Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Birçok çalışanın merak ettiği konulardan birisi ne zaman emekli olabilirim şeklinde olmaktadır. Ülkemizde çalışan kişilerin genellikle SSK’lı olarak çalışmaları zorunludur. Bu kapsamda özellikle erkekler kaç yaşında emekli olacağım, SSK prim günüm kaç ya da tam emekli olma yaşı kaç gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar.

Erkekler Kaç Yaşında Emekli Olabiliyor?

Öncelikle yazımızın devamında sizde göreceksiniz ki geniş bir tablo ile emeklilik yaşını belli etmekteyiz. Prim günü, işe giriş tarihi, SSK başlangıç tarihi gibi bilgilerin önemli olduğunu tablodan görebileceksiniz. Yaş ve Prim günü şartlarına göre erkeklerin emeklilik yaşları da ortaya çıkmaktadır.

Tabloda belirtilen bazı terimleri anlayabilmeniz için sizlere örnek olarak; A-08.09.1999 belirtilen tarihten önce işe girmiş kişilerin yani sigortalarının başlangıcı baz alınmış kişilerin durumunu göstermektedir.

B-08.09.1999 – 30.04.2008 tarihleri arasında normal emeklilik şartları arasında sigortalı olmuş erkeklerin durumu olarak bilinmektedir.

Eğer 08.09.1999 tarihinden önce işe girmiş kişiler yani sigortalı olarak işe başlamış kişiler 60 yaşında emekli olabileceklerdir. Ancak en az 7000 prim gününü tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Eğer 08.09.1999 tarihinden sonra işe girmiş olan kişiler yani Sigortasının bu tarihten sonra başlatılmış olan kişiler için 7000 günü doldurmak ve 61. Yaşından gün almış olmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra işe giren kişiler için sigortalılık süresi diye bir şey söz konusu değildir.

Erkeklerin 4500 Prim Günü İle Emekli Olması

Kısmi olarak emeklilik denilebilen 4500 prim günü ile emekli olabilmek için 4500 günün doldurulması gerekir. Buna göre 60 yaşını doldurmuş ve 25 yıl sigortalı olarak çalışmış olması şartı vardır.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.