arama

SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir ?

Emekli olabilmek için, sigorta ilk girişi tarihine göre gerekli prim günü, yaş şartı kriterlerinin ve sigortalılık süresinin tamamlanmış olması gerekir. 08/09/1999 – 30/04/2008 tarihleri arasında girişi gerçekleşmiş erkekler, 4A/SSK kapsamında 60 yaşı ve 7000 günü tamamlamaları, kadınlarda ise 58 yaşı ve 7000 günü tamamlamaları halinde emekli olabilirler. 4B/BAĞ-KUR ve 4C/Emekli Sandığı kapsamında erkek ve kadınlarda, 2002 yılı 6. ayı itibariyle 25 yılını tamamlamaları halinde emekli olabilirler.

Ne Zaman Emekli Olursunuz ?

2017 yılında işe girdiğinizde veya BAĞ-KUR’lu olduğunuzda; erkekler için 4A/SSK kapsamında 7200 gün ve 60 yaş, BAĞ-KUR ve emekli sandığı kapsamında 9000 gün ve 60 yaşını tamamlamak, kadınlar için 4A/SSK kapsamında 7200 gün ve 58 yaş, BAĞ-KUR ve emekli sandığı kapsamında 9000 gün ve 58 yaşını tamamlanması halinde emekli olabilirsiniz.

Emeklilik için SSK Prim Eksikliği Tamamlama

Prim eksikliğini tamamlamanın tek yolu SGK borçlanmalarıdır. En önemli borçlanma türü erkekler için askerlik borçlanması iken kadınlar için doğum borçlanmasıdır. Borçlanabilme süreleri; memurlarda aylıksız izin süreleri, askerlik süreleri ile yedek subaylık hazırlık süreleri, yurt dışı hizmet borçlanması veya kadınlar için ikamet süresi borçlanması, doktorada geçen süreler, sigortalı halinde tutuklanan kişilerin tutukluluk süreleri ya da gözaltında geçen süreler, hekimlerde fahri asistanlık süreleri, grev süreleri, seçimler için istifa edenlerin boşta geçen süreleri, kısmi çalışan sigortalı kişinin ay içerisinde eksik kalan süreleri, yurt dışı öğrenim süreleridir.

Primler Genelde Nasıl Tamamlanır?

Kadın çalışanlarda sigorta girişi sonrası doğan 3 çocuğu için toplam 2160 gün bir çocuk başına 720 güne kadar doğum borçlanması yapılabilir. Doğum borçlanmasında anne adına doğum tarihi itibari ile 24 aylık süre içerisinde primin yatmış olmaması gerekir. Primin yatırıldığı dönemler 24 aylık süre üzerinden düşürülür. Erkek çalışanlarda eksik süreleri askerlik borçlanması ile askerlik sürelerinin tamamını olduğu gibi bir kısmını da borçlanabilir.