arama

Taşerona Kadro Verildi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Taşeron işçilerin uzun zamandır beklediği kadro haberi Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından verildi. Kanun Hükmünde Kararname ile taşerona kadro verilmesi ile ilgili kanun yasallaştı. 4 Aralık 2017 itibariyle çalışıyor olan taşeron işçiler bu kanundan yararlanacak.

Mevsimlik İşçi Ve Taşeron

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mevsimlik işçilerle taşeronun karıştırılmaması gerektiğini, ikisinin aynı olmadığını belirtti. Devlete bağlı çalışan pek çok taşeron işçi olduğunu ve bunların artık devlet kadrosu içine gireceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracıların ortadan kalkacağını vurguladı.

Çalışanların 4 Aralık 2017’de Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen belgeleri esas alınacak. Kişilerin işe giriş ve çıkış bilgileri, aylık prim ve hizmet belgeleri esas alınacak ve böylece kadrolu olacak çalışanlar belirlenecek. Kadro isteyen taşeron işçiler 10 gün içinde sözleşmelerinin yapıldığı birimlere başvurarak taleplerini bildirecek.

Kişilerin kadroya geçebilmesi için memur olma şartların da olduğu gibi sınav sistemi uygulanacak. Bu sınavlar yazılı ve sözlü sınavlar olarak gerçekleşecek veya duruma göre uygulamalı sınavlar yapılacak ve taşerona kadro verilmesi için yapılacak sınavlarda yaş sınırı ve belli bir eğitim şartı aranmayacak.

Bazı nedenlerle sözleşmesi askıda olan kişiler kadroya geçecek. Bunlar arasında doğum veya hastalık nedeniyle sözleşmesi askıya alınan vatandaşlar olduğu gibi askerlik nedeniyle sözleşmesi askıya alınanlar da yer alacak. Belediyelerde çalışan temizlik, park ve bahçe işçileri de bundan sonra belediyelerin kendi iktisadi teşekküllerinde kadrolu işçi olarak istihdam edilmeye başlayacak.

Çalışma bakanı Sarıeroğlu taşerona kadro verilmesi için yapılacak sınavlarda sorulacak soruların ve soru şeklinin henüz belli olmadığını belirterek kişilerin bu niyetle piyasaya sürülen soru kitaplarına ve bu konuda açılan kurslara itibar etmemeleri gerektiğini belirtti. Taşeron düzenlemesinde 59 tane kamu kurumunun kapsam dışında bırakıldığı da belirtildi.