arama

Tüm Çalışanların Dikkatine! İşe Giriş Tarihi Artık Çok Önemli

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Tüm Çalışanların Dikkatine! İşe Giriş Tarihi Artık Çok Önemli

Emeklilik için ilk defa sigortalı olunan tarihin gün, ay ve yıl olarak bilinmesi artık oldukça önem taşıyan konular arasında yer alıyor. Bundan sonra bir günün bile önemi artış gösteriyor.

Emeklilik zamanı hesaplanırken de staj girişi değil, ilk defa uzun zamanlı sigorta kollarına prim ödenen tarih ele alınıyor. Emekli olunacak tarihin hesaplanması için gerekli olan bilgi, ilk defa ne zaman sigortalı olmuş olduğunuzdur. İlk defa sigortalı olunan tarih ne kadar eski ise, emeklilik koşullarınız o kadar kolaylaşıyor.

Akşam’dan Okan Güray Bülbül’ün yazmış olduklarına göre sosyal güvenlik sisteminde, sigorta kollarından yardım alınabilmesi için belirli bir süre sigorta sahibi olmak ve prim ödemiş olma gerekiyor. Sigorta girişi yapılan bir vatandaş için sosyal güvenlik sistemi anlamında sayaç tarihleri işlemeye başlar. Emekli olmak için belirleyici olan bu ilk defa sigortalı olunan tarih açısından uzun zamanlı sigorta kollarına tabi tutulan tarih ele alınır. Bundan dolayı, staj girişleri emeklilik için bir giriş tarihi olarak kabul görülmez. Birçok vatandaş ne zaman emekli olacağını merak eder fakat ne zaman sigortalı olduğunu dahi bilmez. Oysaki bu tarihler artık sosyal güvenlik sistemleri için oldukça önem taşıyor.

Hizmet Dökümü Önem Taşıyor

Misal olarak 24 Mayıs 1997 tarihinde ilk defa sigortalı olmuş olan bir kadın vatandaş 54 yaşında emekli olurken, 23 Mayıs 1997 tarihinde ilk defa sigortalı olmuş olan bir kadın 53 yaşındayken emekli olur. Bu sebepten dolayı sigortalı olunan tarih gün, ay ve yıl olarak oldukça önemlidir, bilinmesi gerekir.

Çalışan kişilerin e-Devlet üzerinden ‘SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ hizmetinden fayda sağlayarak ilk defa sigortalı olduğu tarihi; gün, ay ve yıl olarak öğrenme şansları vardır. Verilen bu hizmet üzerinden çalışanlar işe girmiş oldukları tarihleri, SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığında olan tâbi çalışmalarını takip edebilme durumları öğrenilebilir. Bu bilgiler doğrultusunda emeklilik tarihinin belirlenmesi daha da kolay bir hale geliyor. Bu sayede kişi fazladan çalışma durumunu ortadan kaldırabiliyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.