arama

Vazife Malullüğü Kapsamında Kimler Aylık Bağlatmalıdır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Emekli sandığından yararlananlar için Vazife malullüğü uygulanmaktadır. Bu kapsamdan yararlanamayacak kişiler kötü alışkanlıkları olan, emniyet müdürlüğünde kanunlara karşı gelmekten dosyası olan, yasaklı olan suçları işleyenler, herhangi bir şekilde kendi yaptığı imkânlar ile yaşamını sonlandırmak isteyenler, isteyenlere hiçbir şekilde vazife malullüğü uygulanamamaktadır.

Vazife Malullüğü devlet için çalışmış olan kişilerdir yani memurlar ve askeriye birlikleri de kapsamaktadır. Bu kanunundan yararlanmaları için vefat etmeleri ya da vefat etmelerine sebep olan olayların olması gereklidir. Adından da olduğu gibi vazife yani devletin verdiği vazifeyi görevi yerlerine getirenler için uygulanan bir aylıktır. Bu aylıktan iş kazası sonucu yaşamını yitirenler de faydalanmaktadır. Bu aylıktan yararlanan aile bireyleri aynı zamanda devletin yaptığı yardımlardan da yararlanmaktadır. Bu aylıktan yararların kişiler her hangi bir devlet ya da özel kurumlarda sigortalı olarak işe başladıklarında hiçbir şekilde aylıkları kesilmez. Bu aylıktan yararlanan kişilerin alacağı maaşları önceki çalıştıkları ya da sigorta primleri gibi durumlar ile hesaplanmaz ve karıştırılmaz.

Yazdığımız yazımızda vefat sebebi gösterdik fakat bunun dışında ölümcül hastalık yatağa ya da birsine bağlı yaşayan kişiler de yararlanabilir ancak bu kişilerin de devlet için çalışmış kişiler olması gerekmektedir. Yaşlılık, dul kalma, emeklilik ya da engellilik gibi durumlarda ise yetkililer bu sebepler için ayrı bir çalışma yapmaktadır. Yapılan bu çalışan sonucunda maaş alabilir ya da alamazlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.