arama

SGK Erken Emeklilik

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • E-sgk
 • 1 Star
  Loading...

Bir kişinin çalışmaya başladığı anda sigortasının başlatılması en doğal hakkıdır. Oysa işverenler çalışmaya yeni başlayan personelin sigortasını yapmak ve sigorta primlerini yatırmak için aylarca bekleyebiliyor. Deneme süresi adı altında kişinin sigortalanması birkaç ay öteye atılabiliyor. Bu konuya dikkat çekilerek hazırlana yasa, çalışanlara “hizmet tespit davası” açabilme hakkı veriyor. Böylelikle çalışanlar işe başladıkları tarihi ispatladıkları anda, sigortasız olarak çalıştıkları süre de çalışma günlerine ekleniyor ve SGK erken emeklilik hakkı kazanılmış oluyor.

Sigortasız Çalışma

Türkiye İstatistik Kurumu yaptığı çalışmalarla Türkiye’de çalışan insanların yüzde 35,2’sinin kayıt dışı çalıştığını belirledi. İşveren çalıştırdığı elemanı elinden geldiği kadar sigortasız olarak çalıştırıp kazanç sağlamaya çalışıyor. Kişilerin işe başladıkları tarih ile, işveren tarafından sigortasının başladığı tarih arasında uzun zamanlar olabiliyor. Bunun yanında çalışan kişi asgari ücretle çalışmasa dahi işveren primleri asgari ücret üzerinden yatırıyor ve bu da kişinin emekli olduğunda alacağı maaş miktarını direkt olarak etkiliyor. Yeni çıkan yasa ile çalışanlar eksik yatan veya hiç yatmayan primler için “ hizmet tespit davası” açma hakkını kazanıyor.

Hizmet Tespit Davasının açılabilmesi için kişinin elinde kanuni belgeler olması gerekiyor. Ayrıca şahitler de bu davada tanıklık edebiliyor. Eksik prim yatırılmış veya hiç pirim yatırılmamış çalışan elinde belgeleri ve gösterebileceği şahitleri varsa hemen hizmet tespit davası açıp SGK erken emeklilik hakkını elde edebilir. Hizmet tespit davası açabilmek için SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kaydı, vergi mükellefiyet kaydı, ücret bordrosu, tanık vs bilirkişi tespiti gerekiyor.

Sorgulatma İşlemleri

Çalışanlar sahip oldukları hakları sonuna kadar savunmak durumunda. Bu nedenle herkesin yasaları çok iyi bilmesi gerekiyor. Yasaları bilen kişilerin haklarını da bilmesi söz konusu oluyor ve böylece var olan haklar korunabiliyor. Kişi hizmet tespit davası açıp, bu davayı kazandığında sigortasız çalıştırıldığı süreler emeklilik süresinden düşer. Kazanılmış haklar söz konusuyken emeklilik talebinde bulunulduğunda SGK erken emeklilik sistemi için prim açığı olduğu söyleniyorsa, kişi derhal en yakınındaki iş mahkemesinde bir dava açmalıdır. Kişi davayı emeklilik talebi için açmalıdır ve davayı kazandığı takdirde birikmiş aylıklarını da alma imkanına sahip olur.

 • ömer çınar
  2 ay önce

  08/04/1967 dogum tarihliyim 16/08/1988 bagkur giriş tarihim 12 yıl 9 ay 9 günüm var artı 10/10/1994 de sigorta girişim 2769 gün de hizmetlerim var ben ne zaman emeklilik başvurusu yapabilirim saygılarım la 31660929332 de tc kimlik numaram

  2
  yorum beğen