arama

9 Bin 558 İşçi Güvence Altında

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

9 Bin 558 İşçi Güvence Altında

Sosyal Güvenlik Kurumu 2017 yılının ilk 6 ayı içerisinde gerçekleştirdiği denetlemeler ile 2 bin 330 kayıtsız işyerini kayıt altına aldı. Sosyal güvencesi olmadan çalışan 9 bin 558 işçinin sigortaları yapıldı ve bu denetlemeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu 85 milyon lira prim geliri sağlarken işverenlere 15 milyon ceza kesti.

Kayıt Dışı İle Mücadele

Kayıt dışı işçi çalıştırılması konusunda mücadelesini sürdüren Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, denetlemelerini sıklaştırdı. 2017 yılının ilk 6 ayı içerisinde yaptığı denetlemeler ile birçok işyeri ve sigortasız çalışan işçiyi belirledi. 2 bin 330 işyerini kayıt alırken 9 bin 558 işçinin sigortalarını gerçekleştirdi.

Doğu İlleri Çoğunlukta

Doğu illerinin çoğunlukta olduğu kayıt dışı işyerleri ve sigortasız işçi çalıştıran şehirlerin başında Ağrı, Ardahan, Bitlis, Kars, Muş ve Van geliyor. Özellikle 170 ihbar hattına gelen şikayetleri öncelikli olarak inceleyen kurum bu illerde kayıt dışı birçok işyeri ve sigortasız işçi saptadı.

2007 yılında %45 civarında sigortasız işçi çalıştıran işyeri varken bu oran 2016 yılında %33 seviyesine düştü. Etkin bir şekilde mücadele veren kurum bu denetlemeler sayesinde 1 milyar liralık giderden kurtulmuş oldu.

Kayıt Dışı İstihdam

Bir işçinin sigortasız yapılmadan çalıştırılması ve ya çalıştığı günlerden az olarak çalıştı gösterilmesi, aldığı ücretin düşük olarak bildirilmesi gibi haksız durumları kayıt dışı istihdam olarak nitelendirdiklerini söyleyen Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Duman, verdikleri mücadele kapsımda büyük başarılara imza attıklarını dile getirdi.

2014 yılından beri sigortasız olduğu saptanıp kayıt altına alınan işçilerin %90’nın Denetmenlerce tespit edildiğini dile getiren Duman, 70 bin civarında işyerinde denetim yaparak 45 bin işçiyi Sosyal Güvenceye aldıklarını söyledi. Bu süre zarfında usulsüz olan işyerlerine 500 milyon liraya yakın para cezası ödediklerini belirtti.

20 Farklı Konuda Denetim

Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin sadece kayıt dışı işyeri ve sigortasız işçi denetlemekle kalmadığını söyleyen Duman, aynı zamanda iş kazaları, meslek hastalıkları, sahte sigortalılık işlemleri, anlaşmalı boşanma gibi 20 farklı konuda usulsüzlükleri takip ettiklerini de söyledi.

Bu denetimlerin tek elden yapılmasının avantajından bahseden Duman, işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların davalık olmadan sonuçlanmasının ekonomik alanda piyasayı etkileyeceğini bildirdi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.