arama

Bedeli Ödenecek İlaçlarda Yapılan Düzenlemeler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Geçtiğimiz gün bedeli ödenecek ilaçlarda yapılan düzenlemeler hakkında kurumsal web sitesi üzerinden duyuru yapan Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sayede ücreti ödenen ilaç listelerinin hangileri olduğunu merak eden bireylerin doğrudan kurumsal web sitesi üzerinden de gerekli bilgilere ulaşmasını sağladı.27.03.2018 tarihinde kurum tarafından yayınlanan bedeli ödenecek ilaçlarda yapılan düzenlemelerin resmi olarak ise, 01.04.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi söz konusu olmaktadır. Uzun süreçten buyana beklenen bedeli ödenecek ilaçlar hakkında yapılan düzenlemenin ayrıntıları hakkında bilgiler sunmakta fayda görmekteyiz.

Bedeli Ödenecek İlaçlarda Yapılan Yeni Düzenlemeler Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesinde yapılan belgeli duyuru içeriğine bakıldığında, bedeli ödenecek ilaçlarda yapılan yeni düzenlemelerin (Ek-4/A) sağlık problemine özel(doğuştan metabolik sağlık sorunları, kistik fibroz hastalığı ve inek sütü alerjisi gibi sağlık problemleri) Diyet Besinleri İle Tıbbi Mamalar Listesinde (Ek-4/B) Sağlık Kuruluşları Zorunlu Kemoterapi İlaçları Listesinde (Ek-4/H) ve Hasta Katılım Payından Listesinden (Ek-4/D) gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ilave edilmiştir.

Bedeli Ödenecek İlaçlarda Yapılan Düzenlemelere Neden Gereksinim Duyuldu?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen yeni düzenlemeler listesinde yer alan bedeli ödenecek ilaçlarda yapılan düzenlemelere gereksinim duyulmasının nedenlerinden biri, bedeli ödenecek ilaçların özellikle ekonomik yönden daha kolay bir şekilde alınması ve bu sayede bireylerin ilgili ilaç listelerine daha kolay ve uygun fiyat tarifeleri üzerinden erişim sağlanması yönündedir.

Bedeli Ödenecek İlaçlar Nereden Satın Alınmaktadır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen bedeli ödenecek ilaçların eczaneden uygun fiyat tarifesi üzerinden satın alınması söz konusudur. Dolaysıyla da, bedeli ödenecek ilaç türlerinin Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet sunan eczaneler üzerinden Sağlık Bakanlığı yönetmenliğince belirlenen fiyat listesi üzerinden temin edilebilmektedir.

Bedeli Ödenecek İlaçlarda Yapılan Yeni Düzenlemeler Hakkında Detaylı Bilgilere Nereden Ulaşılabilmektedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Bakanlığı yasal yönetmelik gereğinde gerçekleştirilen bedeli ödenecek ilaçlar hakkında yapılan düzenlemeler ve ilgili ilaç listelerine kurumun internet web sitesi üzerinde ulaşılabilmektedir. Bu sayede bedeli ödenecek ilaçlar hakkında yapılan düzenlemeler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istediğinizde www.sgk.gov.tr Sosyal Güvenlik Kurumu kurumsal web sitesine giriş yapmanız yeterlidir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.