arama

Çalışmadığına Dair Belge Nasıl Alınır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Merak edilen konular arasında yer alan çalışmadığına dair belge alınabilmesi açısından bireylerin basit birkaç adım atması söz konusu olmaktadır. Burs başvurusu, kamu kurum ve kuruluşları, yükseköğrenim kurumları ve özel sektör firmaları gibi birçok alanlarda başvuru yapılmasında çalışmadığına dair belge talep edilmesi söz konusu olabildiğinden bu durum ile karşılaşabilen bireylerin genel olarak kafa karışıklığı yaşaması söz konusu olabilmektedir.

Çalışmadığına Dair Belge Alımı İçin Yapılması Gerekenler Şunlardır;

Bireylerin çalışmadığına dair belge alabilmesi açısından 2 alternatif yönteme başvurması söz konusudur. Bu yöntemler ise şunlardır;

1- Bireylerin ikametgah kaydının söz konusu olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu şubesine şahsen başvuruda bulunması

2- E-Devlet sistemi üzerinden Sigortalılık Tescil Kaydı Tespiti Dosyasının çıktısının temin edilmesi

Vatandaşların çalışmadığına dair belge kolay bir şekilde temin edebilmesi açısından internet dünyası üzerinden çeşitli resmi kurum web siteleri üzerinden Sosyal Sigortalar Kurumu(4A), Emekli Sandığı(4C), Bağ-KUR (4B) kurumlarına ait olan sorgulama işlemlerinde tek çıktı üzerinden alımı da söz konusu olabilmektedir. Ancak, bireylerin yukarıdaki resmi kurumlar üzerinden çalışmadığına dair belge alınmasında çok daha kolay ve pratik bir yöntem olarak da, e-devlet sisteminden faydalanmasını tavsiye etmekteyiz. Yukarıdaki resmi kurumların tek çatı altında toplanmasına olanakı sunması sayesinde, e-devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmanız ve çalışmadığınıza dair belge çıktınızı bilgisayarınızın yazıcı cihazından alarak, başvuruda bulunduğunuz kuruma teslim etmeniz yeterlidir.

18 Yaş Altı Bireylerin Çalışmadığına Dair Belge Alımına Başvuru Yapması Söz Konusu Mu ?

Yasal düzenlemeler doğrultusunda 18 yaşından küçük olan bireylerin sigorta kapsamında yer alması söz konusu olamadığından, çalışmadığına dair belge alımında ilgili resmi kurum veya kuruluşlara başvuruda bulunması söz konusu olmamaktadır. Bu bakımdan çalışmadığına dair belge temin edilebilmesinde bireylerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Çalışmadığına Dair Belge Alımında Ücret Ödemesi Söz Konusu Mu ?

E-devlet sistemi üzerinden veyahut bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu şubesi üzerinden çalışmadığına dair belge temin edilmesinde bireylerin herhangi bir ücret ödemesi söz konusu olmamaktadır. Başvuru sırasında genellikle şart koşulan prosüdürler arasında yer alan çalışmadığına dair belge alımında bireylerin ayrıca ilgili kurumlara hafta içerisinde başvuruda bulunması gerektiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.