arama

E-Fatura Uygulaması Başlıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

E-Fatura Uygulaması Başlıyor

1 Ekim 2017 tarihi itibari ile Sosyal Güvenlik Kurumu, E-Fatura uygulamasına geçiş yapacak. Bu sistemi kullanmak isteyenler, sisteme kayıt olmak için başvuru yapmalılar. Sisteme kayıtlı olanların, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yollayacakları tüm faturaları, E-Fatura olarak hazırlamaları gerekiyor. Elektronik fatura sistemini kullanıp da faturalarını 1 Ekim tarihinden itibaren E-Fatura olarak hazırlamayan kullanıcılar, bu nedenle ceza ile karşılaşabilirler. Elektronik fatura uygulamasını tercih etmeyenler için bir değişiklik yaşanmayacak. Ancak, elektronik fatura uygulamasının getireceği erken ödeme avantajından yararlanmak isteyenler bu sisteme geçiş yapmalılar.

Elektronik fatura uygulamasının sağlık sektöründe çalışan şirketler için son derece kolaylık getireceği düşünülüyor. Diğer yandan faturaları arşivleme konusunda da bu uygulamanın son derece pratik bir uygulama olacağı düşünülüyor. Bu elektronik uygulamanın doğaya da katkı sağlayacak olması nedeni ile yararlı olacağı kabul ediliyor. Faturalar için harcanan kağıt miktarı göz önüne alındığında, ağaçların ve doğanın korunması açısından, faturaların elektronik ortamda hazırlanması, çevreye tahmin edilenden fazla katkı sağlayacak. Sık fatura kesen şirketler için de işleri hızlandıran ve kolaylaştıran bir uygulama olduğu konuşuluyor.

E-Fatura Kesmeyenlere Ceza Gelecek

Elektronik fatura uygulamasından sorumlu olan şirketler, bu uygulamaya kayıt olanlar olacak. Kaydını yapan kişiler, ödemelerini erkenden alma avantajına sahip olacak ve çevrenin korunmasına da katkıda bulunacak. Ayrıca faturalardan kaynaklanan maliyetin de düşeceği düşünüldüğünde, bu sistem çok avantajlı görünüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu; bu uygulamaya kayıt olanların, kurumun duyurularını yakından takip etmesi gerektiğini açıkladı. Bu sayede sistemin mecburiyetlerini ve işlemlerini kusursuz bir şekilde yerine getirmek mümkün olacak.

Sisteme kayıt olarak, sonrasında yükümlülüklerini yerine getirmeyenler gerekli cezaları ödemek mecburiyetinde kalacaklar. Bu sistemin çevre korunması, erken ödeme alma ve maliyet azaltılması gibi avantajlarının yanında başka avantajları da bulunuyor. Şirketlerin sıkıntı yaşamasına neden olan kayıp fatura gibi durumlar, bu sistemle sorun olmaktan çıkıyor. Elektronik fatura kullananların faturaları elektronik ortamda arşivlenerek kaybolma riskine karşı korunuyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.