İşkur Kursiyerleri Sigortalı Sayılmakta Mıdır ?

Son dönemlerin en çok merak edilen konularından olan işkur kursiyerlerinin sigortalı sayılıp sayılmadığı hakkında, Sosyal Güvenlik Kurumu kurumsal web sitesi tarafından bu konu hakkında gerekli açıklamalar sunuldu. Yapılan açıklamada, Türkiye İş Kurumu tarafından gerçekleştirilen meslek edindirme, pekiştirme ve değiştirme eğitim programlarında yer alan bireylerin 2008 yılı Ekim ayı başlangıcından itibaren sigortalı kapsamına dahil edilmiştir.

Detaylar İse Şu Şekildedir;

Türkiye İş Kurumu kursiyerleri tarafından özellikle de son dönemlerde kursa katılanların sigortalı sayılıp sayılmadığı hakkında yoğun bir şekilde soru sorulması ile birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından konuya ilişkin resmi web sitesi üzerinden gerekli açıklamalar yapılarak, Türkiye İş Kurumu bünyesince eğitim programlarında yer alan kursiyerlerin de 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren sigortalı sayılacağı belirtildi.

Bu sayede Türkiye İş Kurumu bünyesince eğitim programlarında yer alan kursiyerler hakkında iş kazası ve mesleki sağlık sorunları sigortası ile kursiyerlerin bakmakla yükümlü bulunduğu birey kapsamında yer almayan bireyler hakkında ise, ayrıca genel sağlık sigortası hükümlerinin söz konusu olacağı kurum tarafından belirtilmiştir.

Bu sayede, Türkiye İş Kurumu bünyesinde yer alan kursiyerlerin de 4a dahilinde sigortalı sayıldığını belirten kurum, bu sayede Türkiye İş Kurumu bünyesinde eğitim programlarında yer alan kursiyerlerin de sigorta primlerinde aksaklık problemine maruz kalmamasının amaçlandığı belirtildi.

6111 sayılı yasal düzenleme ile birlikte Türkiye İş Kurumu bünyesince yer alan kursiyerlerin, ayrıca mevcut bulunması durumunda eş, çocuk, anne ve babalarının da genel sağlık sigortasından faydalanması sağlanması sayesinde, kursiyerlerin söz konusu eğitim programları süreci boyunca bu sosyal haklardan da faydalanması söz konusu olmaktadır. Bu sayede, Türkiye İş Kurumu bünyesince yer alan kursiyerler açısından avantaj sağlayan bu durumun ayrıca yüzbinlerce Türkiye İş Kurumu kursiyerleri tarafından sevinçle karşılandığını da belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

 

Bir cevap yazın