arama

 İŞKUR Kursiyerlerinin Genel Sağlık Sigortalılığı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

Türkiye İş Kurumu kurumsal web sitesi üzerinden yapılan duyuruda, İŞKUR bünyesinde kurs eğitimlerinden faydalanan kursiyerlerin de genel sağlık sigortalarının doğrudan kurum tarafından gerçekleştirileceği bilgisi sunuldu. Binlerce İŞKUR kursiyerleri tarafından sevinçle karşılanan bu yeni gelişme sayesinde, İŞKUR bünyesinde eğitim kurslarında yer alan bireyler, uzun uğraşlara ve uzun süreçli bir bekleyişe gerek kalmadan doğrudan kurum vesilesi ile genel sağlık sigortalarını yaptırabilmektedirler.

Detaylar Şu Şekildedir;

5510 yasal düzeneğin beşinci maddesinin birinci fırkası gereğince, Türkiye  İş Kurumu tarafından gerçekleştirilen meslek edindirme, geliştirme, ve değiştirme eğitim programlarında yer alan kursiyerler, 2018 yılı Ekim ayı başından itibaren, yasal düzenlemenin dördüncü maddesinin birinci fırkasının(a) bendi kapsamında sigortalı sayılmasına karar verilmiştir. Bu sayede, Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme kurslarında yer alan kursiyerlerin, Sosyal Sigortalar Kurumu, yada diğer bir adıyla 4/a sigortalısı dahilinde sigortalı olacağı belirtilmiştir.

Bu sayede, iş kazası ve mesleki hastalık sigorta yasal hükümleri ile, bunlardan anne ve babasının yasal sigortalılığı dahilinde sağlık sigortası hizmetinden faydalanamayan birey konumunda yer alınması, genel sağlık sigortası hizmetinden faydalanamayanlar açısından ayrıca genel sağlık sigortası açısından ödenmesi gereken primlerin de İŞKUR tarafından ödeneceğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

İŞKUR Kursiyerleri Prim Oranları Detayları İse Şu Şekilde Olacağı Belirtildi;

Türkiye İş Kurumu kursiyerleri hakkında 1/10/2008-28/2/2011 tarihleri arasında yüzde bir düzeyinde iş kazası ve meslek hastalığı primi, 1/3/2011-22/3/2015 tarihleri arasında bakmakla yükümlü olunan birey konumunda yer almayanlar ile genel sağlık sigortası hizmetinden faydalanamayanlardan yüzde biri oranında iş kazası ve meslek hastalığı, yüzde on iki buçuk oranında ise, genel sağlık sigortalısı primi olmak üzere toplam olarak yüzde on üç buçuk oranında prim alımı söz konusu olmaktadır.

Yapılan yeni yasal düzenleme ile birlikte, genel sağlık sigortası primi yüzde dört buçuk oranına düşürülmüş olup, bu sayede Türkiye İş Kurumu kursiyerleri açısından yüzde bir oranında iş kazası ve mesleki hastalık ve yüzde dört buçuk oranı ise genel sağlık sigortası olmak kaydı ile toplam olarak yüzde beş buçuk düzeyinde prim ödemesi alımı söz konusu olmaktadır.

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.