arama

İşkur Kursiyerleri Sigortalı Sayılırlar mı?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • E-sgk
  • 1 Star
    Loading...

İşsiz kişiler İşkur’a kayıt olarak ilgi duydukları alanda meslek edindirme kurslarına katılabilmektedir. Bu kursalar kalifiyeli eleman yetiştirme açısından önem taşımaktadır. Ayrıca işsiz kişilerin rahatlıkla iş bulmasına da yardımcı olmaktadır. İşbaşı eğitim programlarının işverenlere sağladığı teşvikler sayesinde de programa olan ilgi giderek artmıştır.

İşbaşı Eğitimin Kursiyere Avantajları

6111 sayılı Kanunla Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme yada değiştirme eğitimlerine katılan kursiyerlerden bakmakla yükümlü durumunda olmayan kişilerin, genel sağlık sigortası primleri Türkiye İş Kurumu tarafından ödenir. Kursiyerin genel sağlık sigortalılığı kapsamına alınması, kursiyerlerin kendileri ile eğer var ise onların eş, çocuk anne ve babalarının da sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanmıştır. Ayrıca program bittikten sonra işveren tarafından ilk üç ay içerisinde işe başlatılması gerekir. (Kursa katılanlardan %20 si kadar)

İşbaşı Eğitimin İşverene Avantajları

Eğitim sonra erdikten sonra işveren kendi iş yerinde, eğitim alan kursiyerleri işe almak istediğinde imalat sektöründe ise eğer 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca prim ödemiyor. İşbaşı Eğitim Programı dâhilinde bu tür teşviklerden yararlanmak için bazı şartlar vardır. İş yerinde çalışan kişi sayısının en fazla %10’u kadar işçiye işveren mesleki eğitim verebilmektedir. Örneğin bir iş yerinde 10 kişi çalışıyor ise o iş yerinde en fazla 1 kişi işbaşı eğitim programı yararlanıp mesleki eğitim alabiliyor. Bunun yanı sıra işveren işbaşı eğitim programı kapsamında mesleki eğitim verdiği kursiyerlerden yüzde 20’sini istihdam etmeyi (çalıştırmayı) taahhüt etmiş oluyor. Prim teşvikinin bir diğer koşulu ise katılımcının 18 yaşından büyük olması ve 29 yaşından küçük olması gerekir.